ΤΖΟΥΝΤΟ

Πέντε μετάλλια στο βαλκανικό, 5ος ο Μαρκαριάν στο γκραν πρι της Τιφλίδας

Καλή ήταν η ελληνική παρουσία του τζούντο στους αγώνες εκτός συνόρων με τον Γιώργο Μαρκαριάν να ξεχωρείζει στο γκραν πρι της Τιφλίδας.

O Μαρκαριάν έφτασε μέχρι και τα ρεπεσάζ στην κατηγορία των 73κ. πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση για να καταλάβει τελικά την 5η θέση στην κατάταξη και να συγκεντρώσει πολύτιμους βαθμούς για το ranking. Στην ίδια κατηγορία, ο Γιώργος Αζωίδης αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο από τον Ντένις Γιάρτσεφ που ήταν αυτός που στέρησε το χάλκινο μετάλλιο από τον Μαρκαριάν. Στα 81κ. ο Αλέξης Ντανατσίδης αποκλείστηκε στον 3ο γύρο και ο Βασίλης Μπαλαμπανασβίλι στον 1ο, ενώ στα 70κ. των γυναικών η Ελισάβετ Τελτσίδου έφτασε στα ρεπεσάζ όμως δεν κατάφερε να μπει στον αγώνα του μεταλλίου και ολοκλήρωσε στην 7η θέση. Στον πρώτο γύρο των 60κ. των ανδρών αποκλείστηκε ο Γιώργος Κοροτζίδης.
Καλή ήταν η ελληνική παρουσία στο βαλκανικό ανδρών και γυναικών που διεξήχθησαν στην Αλβανία. Η Αριστέα Δήμου ήταν δεύτερη στην κατηγορία των -70 κιλών, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Ελένη Καρανίκα (-52κ.), Συμεών Γεωργιάδης (-100κ.), Μαριάνθη Σκορδά (-63κ.) και Γεωργία Διαμαντή (-70κ.).
Ακόμη από ελληνικής πλευράς η Παρασκευή Στραγάλη ήταν 7η στα -52 κιλά
Στο ομαδικό, η ελληνική ομάδα κατέλαβε την 5η θέση. Στα προκριματικά απέναντι στην Βοσνία/Ερζεγοβίνη η Καρανίκα (-57κ.) σημείωσε τη μοναδική νίκη για την ελληνική ομάδα, ενώ στα ρεπεσάζ με αντίπαλο το Μαυροβούνιο, νίκες σημείωσαν οι Καρανίκα και Διαμαντή (+70κ.).