Πέρασε 2η η Εθνική στα τελικά του γιουρόπα καπ

Με δύσκολη νίκη επί της Ολλανδίας ολοκλήρωση η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών την παρουσία της στο 2ο προκριματικό όμιλο του γιουρόπα καπ, καταλαμβάνοντας τελικά τη 2η θέση.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου νίκησε την Ολλανδία 9-7 με τους Ολλανδούς να εμφανίζονται δυνατοί στο συγκεκριμένο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τους Έλληνες διεθνεί, που βρισκόταν στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου πίσω στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 5-5, αλλά με ένα ξέσπασμα στο τρίτο οκτάλεπτο η Εθνική μας ξέφυγε με 8-5. Οι Ολλανδοί, όμως, μείωσαν και πάλι σε 8-7 και απείλησαν με ισοφάριση, χωρίς τελικά να το καταφέρουν. Το τελικό 9-7 διαμόρφωσε ο Γενηδουνιάς στο 1:47 πριν από τη λήξη. Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, η Κροατία νίκησε τη Μάλτα 16-5.
Οκτάλεπτα 2-2, 3-3, 1-3, 1-1
Ολλανδία(Βαν Γκάλε) Βάγκενααρ, Φαν Ντερ Χόρστ, Βίνκελχορστ 1, Φαν Ντερ Μπουργ, Ρόιτεν 1, Λίντχουτ 3, Χόπελμαν, Φαν Ίπέρεν, Μούλερ 1, Βενχάους, Κόπμαν 1, Λούκας, Ντε Κοφ.
Ελλάδα (Βλάχος) Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Δερβίσης 1, Φουντούλης 1, Καπότσης 2, Ποντικέας, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Παπαναστασίου, Βλαχόπουλος 3, Ζερδεβάς.