Βόλεϊ λιγκ: Πέρασε κι από τη Μίκρα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός άφησε βαθμό στην Θεσσαλονίκη, αλλά έκανε το 17 στα 17 και συνέχισε την αήττητη προέλαση του με τον Ηρακλή όμως να κερδίζει και πάλι τις εντυπώσεις, ενώ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε το αναμενόμενο τρίποντο από την Παναχαϊκή.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ ήταν τρομερός στην επίθεση (16/21 ή 76%) και παρόλο που δεν μπόρεσε να ξεφύγει είχε τον έλεγχο, ωστόσο από το β’ σετ ο Ηρακλής άρχισε να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και το ντέρμπι άρχισε. Με 6 άσους ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 1-1 και στο γ’ σετ οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σταματήσουν η μία την άλλη για να φτάσουμε στο 25-24 όπου με κόντρα επίθεση ο Τζιουμάκας έκοψε τον πρώτο φετινό βαθμό από τους ερυθρόλευκους.Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ ήταν τρομερός στην επίθεση (16/21 ή 76%) και παρόλο που δεν μπόρεσε να ξεφύγει είχε τον έλεγχο, ωστόσο από το β’ σετ ο Ηρακλής άρχισε να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και το ντέρμπι άρχισε. Με 6 άσους ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 1-1 και στο γ’ σετ οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σταματήσουν η μία την άλλη για να φτάσουμε στο 25-24 όπου με κόντρα επίθεση ο Τζιουμάκας έκοψε τον πρώτο φετινό βαθμό από τους ερυθρόλευκους.Ο Μουνιόθ αντιλαμβανόμενος την κόπωση του Αλεξίεφ έριξε στο ματς τον Ρουμελιωτάκη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-8 στο δ’ σετ και το 2-2 ήρθε εύκολα για να ακολουθήσει μάχη στο τάι μπρέικ μέχρι το 9-8. εκεί συνεχόμενες άουτ επιθέσεις του Ηρακλή έφεραν το σκορ στο 8-13 κι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.
Τα σετ: 20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Τζιουμάκας 14 (11/23 επ., 3 άσοι, 49% υπ. – 31% άριστες), Εφραιμίδης 17 (16/28 επ., 1 άσο, 48% υπ. – 30% άριστες), Φέργκιουσον 14 (10/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (15/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 15 (8/13 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας –λ (67% υπ. – 50% άριστες) /  Μούχλιας, Ευγενίδης, Σκαρλατίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 22 (19/35 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπέμε 17 (10/15 επ., 1 άσοι, 6 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα, Αλεξίεφ 9 (8/10 επ., 1 άσο, 43%υπ.-29% άριστες), Ραουβέρντικ 15 (15/26 επ., 56%υπ.- 37% άριστες) Στεφάνου –λ (53%υπ.-47% άριστες) / Δαρίδης-λ Ρουμελιωτάκης 3 (3/5 επ., 57%υπ.-50% άριστες), Ζουπάνης 4 (4/5 επ.), Στιβαχτής, Τσέλιος 1 (1 μπλοκ)

Στην Αλεξανδρούπολη, η Παναχαϊκή πήγε με 9 παίκτες, ο Νίκος Ρουμελιώτης έπαιξε κεντρικός κι ο Εθνικός σε ένα ματς που δεν αντέχει κριτικής πήρε το τρίποντο που έπρεπε να πάρει για να ελπίζει στην παραμονή.
Τα σετ: 25-21, 25-16, 25-20
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 11 (9/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεχία 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (3 άσοι), Βελίσκοβιτς 9 (9/18 επ., 80%υπ.- 53% άριστες), Χριστοφάς 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (8/14 επ., 2 άσοι, 93%υπ.- 79% άριστες.), Κονταστάθης –λ (55 %υπ.- 45% άριστες) / Χαραλαμπίδης 2 (2/2 εοπ.), Κυριακίδης, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής 1 (1 άσο).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 2 (2/9 επ.), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ρουμελιώτης Ν. 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σαλαβασίδης 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-36% άριστες) ,Κωστόπουλος 14 (13/28 επ., 1 άσο, 60% υπ. – 60% άριστες), Οράμας 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Μ.  –λ (69% υπ. – 38% άριστες).