Πέρασε και από το Ρέθυμνο η Βουλιαγμένη, σπουδαία νίκη ο Νηρέας

Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος της Α1 πόλο των γυναικών σημείωσε η Βουλιαγμένη που ετοιμάζεται για τη δεύτερη κόντρα με τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά στο Παπαστράτειο. Σημαντική νίκη σημείωσε και ο Νηρέας Χαλανδρίου.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε, εκτός έδρας, του ΝΟ Ρεθύμνου, με σκορ 11-6, στο Εθνικό Κολυμβητήριο Ηρακλείου και διατήρησε το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και απέκτησε διαφορά ασφαλείας από το πρώτο οκτάλεπτο (4-0). Η γηπεδούχος ομάδα μείωσε το σκορ έως το ημίχρονο (4-2). Στην τρίτη περίοδο, ο ΝΟΒ διεύρυνε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων (8-3), με το τελικό σκορ να είναι 11-6.
Οκτάλεπτα 0-4, 2-0, 1-4, 3-3
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Μαλιαρού, Καρυπίδου Μ. 1, Φαρμάκη Μ. 1, Γαβαλά, Στρατηδάκη, Κολτσίδα 1, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ε. 1, Σολανάκη 2, Καρυπίδου Η.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Νίνου Π. 1, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 2, Νίνου Ε., Πάτρα 1, Κοκκινάκη 1, Γκίλλα, Ιωαννίδη 1, Μαστρόκαλου 1, Κολοβού 1, Κοτσιώνη.

Εύκολα ο Ολυμπιακός
Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με σκορ 3-1 και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα έως το ημίχρονο (7-4). Στην αρχή του τρίτου οκταλέπτου, ο Εθνικός μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 15-6, πηγαίνοντας με ψυχολογία στο ντέρμπι του Σαββάτου με τον ΝΟ Βουλιαγμένης.
Oκτάλεπτα 3-1, 4-3, 6-2, 2-0
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Χάνα, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη 2, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 3, Πλευρίτου Μ. 1, Πλευρίτου Β. 2, Γκόφερς 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Παπαναστασίου, Φουντωτού 1, Σταματοπούλου
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη 1, Λιαπάκη, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, ΜακΚι 1, Μπάξτερ 3, Νιαρχάκου, Κατσιμπρή 1, Μπενέκου, Τζούρκα.

Αήττητος ο ΑΝΟΓ
Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, αφού επικράτησε του ΝΟ Λάρισας. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο, με την γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 4-3. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο (7-6), όμως στο τέλος, η ομάδα της Γλυφάδας κατάφερε να διατηρήσει το απόλυτο των νικών, επικρατώντας με 10-7.
Οκτάλεπτα 2-1, 2-2, 3-3, 3-1
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Τόνια Μωραΐτη): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 2, Κολιτσοπούλου, Λούδη 1, Μαμόγλου 3, Κόλλια, Αντωνιάδη 1, Γρηγοροπούλου 1, Ακριτίδου, Φραγκιουδάκη, Κοντονή 1, Κοντογιάννη 1, Γκίλλα, Γαλιατσάτου, Καρύτσα
ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σπύρος Τσιάρας): Καζάνα, Τουλουμτζίδου, Σαμαρά, Λαμπρονίκου, Μπαλάτσα Ν. 1, Μπαλάτσα Μ. 1, Τοκίνι 1, Κούς 3, Τσιγαρίδα 1, Πατούνα, Μιγδάνη

Σπουδαία νίκη για το Νηρέα
Ο Νηρέας Χαλανδρίου πέτυχε σημαντική νίκη επί της ΝΕ Πατρών, με σκορ 7-5 και κατάφερε να αναρριχηθεί στην δεύτερη θέση του 2υ ομίλου. Η ομάδα του Χαλανδρίου μπήκε καλύτερα στο πρώτο οκτάλεπτο (2-0), όμως η ΝΕ Πατρών έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία, στο τέλος του ημιχρόνου (3-3). Στην τρίτη περίοδο, η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη (6-4), φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 7-5.
Οκτάλεπτα 2-0, 1-3, 3-1, 1-1
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου, Σαφέτη 1, Μαυρωτά 1, Κάσσαρη, Τριχά 1, Παπαναστασίου 1, Ξανθοπούλου, Μπόβαλη 1, Φραγκιά, Δούλη 2, Κουτέλη, Αγγελίδη, Τορνάρου, Μαντουδιώτη, Λάζαρη
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σινεμόγλου, Πασσά, Τσιμάρα Ευδ. 1, Τσιμάρα Ευφ., Πετάση, Μιχαηλίδου, Μοίραλη, Μπιτσάκου 3, Μανέτα Σ., Λυκοθανάση, Ρακιντζή 1, Μανέτα Β.