Πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι ο Ολυμπιακός

O Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Γ.Σ. Περιστερίου, σε βάρος του οποίου επικράτησε με 9-5 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 ανδρών.

Οι νταμπλούχοι πανηγύρισαν την 8η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, έριξαν την ομάδα του Περιστερίου από τη δεύτερη θέση στην οποία βρίσκονται πλέον και έφτασαν στους 24 βαθμούς ενώ εκκρεμεί η εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Υδραϊκό τον οποίο θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή (9/4, 13:00) στο Παπαστράτειο, ως τυπικά φιλοξενούμενοι. Οι «ερυθρόλευκοι» που προετοιμάζονται ενόψει της συμμετοχής τους στον τρίτο γύρο του τσάμπιονς λιγκ, που θα διεξαχθεί (19-21/4), στην Όστια της Ιταλίας, διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους σε έναν αγώνα που ήταν κλειστός και σχετικά ισορροπημένος.
Στο πρώτο οκτάλεπτο τον λόγο είχαν οι άμυνες, με το 1-1 να σημαδεύει τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ανέβηκε ο ρυθμός και με το επιμέρους 2-3, ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 4-3. Η ίδια εικόνα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, επικράτησε και στο 3ο οκτάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να αυξάνουν το προβάδισμά τους στο +2, για το 7-5. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου διατήρησε τον έλεγχο και με πιο πιεστική άμυνα στην τελευταία περίοδο, έφτασε στο τελικό 9-5, φεύγοντας με τη νίκη από την έδρα του Γ.Σ. Περιστερίου.
Oκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-3, 0-2.
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Αργυρόπουλος 1, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης , Καπότσης, Χρυσοσπάθης 2, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος, Γραμματικός 1, Μαθιόπουλος.
ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Λαδάς , Φάρμερ , Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Αγκόρτσας 1, Καρούντζος, Μιρόνοφ 1, Κλήμος 1, Τζώρτζης , Tσαγκάρης, Αϊβαλιώτης, Λαδάς Σ., Μπιτσάκος.