Πέρασε στον ημιτελικό με σπουδαία ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Συνεχίζει την πορεία του προς την πρώτη κατάκτηση τίτλου για το 2018 ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος πριν από λίγο έκλεισε θέση στον ημιτελικό του Κεμπέρ στη Γαλλία.

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας ζορίστηκε αρκετά από το Στέφανο Ναπολιτάνο από τον οποίο βρέθηκε να χάνει 1-0 (4-6) και στο δεύτερο σετ ο Ιταλός να έχει διπλή ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα. Ο Τσιτσιπάς όμως έσωσε τα δύο ματς πόιντ, πήρε το σετ 10-8 στο τάι μπρέικ (7-5) και κέρδισε το τρίτο με 6-4 κλείνοντας τον αγώνα με έναν άσο από τους 16 συνολικά που είχε στον αγώνα.
Ο Τσιτσιπάς στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μαξίμ Ζανβιέ (Γαλλία) – Κεντέν Ολίς (Γαλλία). Mε τη σημερινή του νίκη, ο Τσιτσιπάς ανεβαίνει στο Νο76.