ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Πετυχημένο τεστ

Η Τζέλη Σκαρλάτου ολοκλήρωσε την παρουσία της στο ευρωπαϊκό κύπελλο της Ολλανδίας, μένοντας ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα. Ο αγώνας αυτός ήταν η καλύτερη προετοιμασία ενόψει του ευρωπαϊκού των RS:X.

του Άκη Ιωακείμογλου

Σε λίγες μέρες η Τζέλη Σκαρλάτου θα πάρει μέρος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των RS:X, που θα γίνει στην Ιταλία. Η Ελληνίδα ιστιοπλόος είχε την ευκαιρία να κάνει μία πολύ καλή προετοιμασία στο Μέντεμπλικ της Ολλανδίας. Εκεί κατετάγη 19η στο ευρωπαϊκό κύπελλο, θέση που της δίνει πρόκριση για το παγκόσμιο κύπελλο του Γουέιμουθ, ωστόσο δεν θα κάνει χρήση αυτής της δυνατότητας λόγω οικονομικής αδυναμίας. Το πρόβλημα είναι γνωστό και δεν είναι το μοναδικό, αφού πολλοί αθλητές μας πορεύονται με δικά τους χρήματα χωρίς τη στήριξη χορηγών. «Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός. Έγιναν 13 ιστιοδρομίες με δυνατό αέρα και κρύο. Πολλές φορές έφτασα στα όριά μου. Ήταν ό,τι καλύτερο για μία δυνατή προετοιμασία ενόψει του ευρωπαϊκού», τόνισε η Σκαρλάτου, κάνοντας τον απολογισμό της παρουσίας της στο Μέντεμπλικ.
Η πρώτη (10η θέση) και η τέταρτη (9η θέση) ιστιοδρομία ήταν οι δύο καλύτερες για τη Σκαρλάτου, που είχε άλλες δύο 15ες θέσεις, μία 17η και μία 19η, ενώ η χειρότερή της ήταν μία 24η θέση. «Είχα πολύ καλά πλασαρίσματα και σε πολλές ιστιοδρομίες. Ήμουν μπροστά στη δεκάδα. Θα μπορούσα να πάω και καλύτερα. Κάποιες λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένη», πρόσθεσε η 39χρονη ιστιοπλόος, που πέρασε μία μεγάλη περιπέτεια μέχρι να φτάσει στην Ολλανδία αλλά το αποτέλεσμα την αποζημίωσε. Η Σκαρλάτου έχει επιστρέψει στην Ελλάδα, όπου θα παραμείνει για λίγες ημέρες μέχρι να αναχωρήσει ξανά για τη Σικελία, όπου θα φιλοξενηθεί στις 20-27 του μήνα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας.