Πικρό αντίο για την ΑΕΚ

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ γνώρισε δεύτερη ήττα στις λεπτομέρειες από την Μινχάνσκα Μινσκ κι αποχαιρέτισε το Challenge Cup.

Κι αν το τελικό 3-0 δείχνει ότι η ομάδα της Λευκορωσίας κυριάρχησε πλήρως στον αγώνα η αλήθεια είναι ότι το σκορ αποτελεί μαγική εικόνα καθώς στο δεύτερο και στο τρίτο σετ η ΑΕΚ είχε σημαντικές διαφορές τις οποίες όμως και κατάφερε να χάσει.
Στο πρώτο σετ η Μινχάνσκα πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα (10-15) με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 16-16 κι ενώ φάνηκε να γυρίζει το ματς, δέχθηκε σερί 0-5 για να χάσει το σετ.
Στο β’ σετ η είσοδος των Κουνάδη, Σπανού άλλαξε την εικόνα κι η Ένωση προηγήθηκε με 23-20, αλλά ένα νέο μπλακ άουτ έφερε το 24-24 και τελικά το σετ χάθηκε με 26-28.
Παρά την ψυχρολουσία η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα στο γ’ σετ (χρειαζόταν πλέον νίκη με 3-2 για να πάει η πρόκριση στο χρυσό σετ), προηγήθηκε με 21-18, αλλά και πάλι ένα σερί από λάθη έκανε το σκορ 22-24 και παρόλο που ισοφάρισε 24-24, το έχασε με 25-27.
«Η Μινχάνσκα ήταν μια πολύ δυνατή ομάδα πάνω στο φιλέ και είχε κάποιες αθλήτριες οι οποίες παρά την κακή υποδοχή είχαν υψηλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση», είπε ο Μανώλης Ρουμελιώτης και συμπλήρωσε: «Η δική μας υποδοχή δυσκόλεψε την ανάπτυξη μας και δεν είχαμε τον εύκολο πόντο. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα δύο σετ που χάσαμε τις διαφορές κι έτσι ήρθε η ήττα».
Όταν ρωτήθηκε πάντως για το αν έπαιξε ρόλο η απουσία τους Καβαθά (απέχει λόγω οικονομικών προβλημάτων) αρχικά έριξε το μπαλάκι στην διοίκηση «αυτό είναι ένα θέμα διοικητικό», αλλά όπως τόνισε με νόημα: «Σίγουρα μας λείπει η Άννα που έχει μεγάλη εμπειρία, ενώ η Τοντάι έχει το μέλλον μπροστά της αφού είναι 16 χρονών, αλλά δεν είναι έτοιμη για τέτοια παιχνίδια».

Τα σετ 18-25, 26-28, 25-27
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1/2 επ.), Κωνσταντινίδου 13 (12/33 επ., 1 άσο), Ιβάνοβα 8 (6/15 επ., 2 άσοι, 37% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρινίδου 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Κοσμά 11 (6/26 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Τοντάι 6 (1/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (26% υπ. – 22% άριστες) / Κουνάδη, Σπανού, Κατσαντώνη, Μπελιά.
Μινχάνσκα (Χούλεβιτς) Κανάνοβιτς 1 (1 άσο), Σιλάντσεβα 26 (21/38 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 00% άριστες), Σέριουκ 7 (3/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 30% άριστες), Λιτβίνοφσκα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Μπαρίσεβιτς 13 (10/12 επ., 3 μπλοκ), Καλινούσκαγια 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Φεντάριντσικ -λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Τουπίκινα 1 (1 άσο), Τσιουλεμπιάκινα.