Με σαφώς μικρότερη αποστολή από αυτή του 2016 στο Ρίο (60), θα συμμετάσχει η Ελλάδα στους 16ους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Η Team Hellas αποτελείται από 45 μέλη και υπάρχουν προσδοκίες για κατάκτηση 10 μεταλλίων.
Τέσσερις χρυσούς Ολυμπιονίκες του Ρίο (Κωνσταντινίδης, Στεφανουδάκης, Φερνάντες – στίβος και Μιχαλεντζάκης – κολύμβηση) και συνολικά εννέα μεταλλιούχους του 2016 περιλαμβάνει η ελληνική αποστολή για το Τόκιο που είναι μικρότερη μεν δίχως εμβληματικές μορφές όπως ο Παύλος Μάμαλος και η Δήμητρα Κοροκίδα, είναι όμως ιδιαίτερα ποιοτικοί και νέα αστέρια αναμένεται να ξεπροβληθούν στο Τόκιο.
Στίβος
- Θανάσης Κωνσταντινίδης – κορίνα F32,
- Στράτος Νικολαΐδης – σφαιροβολία, F20
- Δημήτρης Σενικίδης – σφαιροβολία, F20
- Μανόλης Στεφανουδάκης – ακοντισμός F54
- Θανάσης Γκαβέλας – συνοδός Σωτήρης Γκαραγκάνης – 100/200μ Τ11
- Κώστας Καμάρας – μήκος Τ38
- Θανάσης Προδρόμου – μήκος Τ20
- Κώστας Τζούνης – δισκοβολία F56
- Στέλιος Μαλακόπουλος – 100μ Τ64, μήκος Τ64
- Σε Τζον Φερνάντες – σφαιροβολία F53
- Μιχάλης Σεΐτης – 200μ Τ64
- Λεόντιος Στεφανίδης – σφαιροβολία, F20
- Γιάννης Σεβδικαλής – μήκος T43
- Ζωή Μαντούδη – σφαιροβολία, F20
- Στέλλα Σμαραγδή – μήκος T47
- Ανθή Λιάγκου – σφαιροβολία F33
Κολύμβηση
- Γεράσιμος Λιγνός – 100μ ύπτιο/πρόσθιο/πεταλούδα S13
- Μπάμπης Ταϊγανίδης – 100μ ελεύθερο/ύπτιο S12
- Δήμος Μιχαλεντζάκης (φωτογραφία) – 100μ ελεύθερο/πεταλούδα S8, 200μ μεικτή SM8
- Γιάννης Κωστάκης – 50/200μ ελεύθερο S3, 50μ πρόσθιο SB2, 150μ μεικτή SM3
- Παναγιώτης Χριστάκης – 50μ πεταλούδα S6, 100μ πρόσθιο SB6, 200μ μεικτή SM6
- Δημήτρης Καρυπίδης – 50/100μ ύπτιο S1
- Αντώνης Τσαπατάκης – 100μ πρόσθιο SB4
- Αριστείδης Μακροδημήτρης – 50/100μ ύπτιο S2, 200μ ελεύθερο S2
- Kώστας Καραούζας – 100μ πρόσθιο SB4
- Αλεξάνδρα Σταματοπούλου – 50μ ελεύθερο/ύπτιο S4
- Μαρία Τσάκωνα – 100μ πρόσθιο SB5
- Ευθυμία Γκουλή – 100μ πρόσθιο SB8
Μπότσια
- Γρηγόρης Πολυχρονίδης – μεικτό ατομικό και ζευγάρια BC3, συνοδός Κατερίνα Πατρώνη
- Άννα Ντέντα – μεικτό ατομικό και ζευγάρια BC3, συνοδός Χριστίνα Ντέντα
- Αναστασια Πυργιώτη – μεικτό ατομικό και ζευγάρια BC3, συνοδός Γιάννης Πυργιώτης
Ξιφασκία σε αμαξίδιο
- Βασίλης Ντούνης – σπάθη Α
- Πάνος Τριανταφύλου – σπάθη Β
Άρση βαρών σε πάγκο
- Δημήτρης Μπακοχρήστος – 54κ
- Πασχάλης Κουλούμογλου – 59κ
- Γκρέμισλαβ Μωυσιάδης – 80κ
- Κώστας Δήμου – άνω των 107κ
Αντισφαίριση σε αμαξίδιο
Τοξοβολία
Τζούντο
- Θεοδώρα Πασχαλίδου – 70κ Β1
Σκοποβολή
Επιτραπέζια αντισφαίριση
Ποδηλασία δρόμου
- Νίκος Παπαγγελής – C1-3
- Κατερίνα Ελ Λατίφ – Τ1-2