Πήρε κεφάλι ο Φρουμ

Τις προθέσεις του για το τι πρόκειται να κάνει στη συνέχεια του Γύρου της Γαλλίας έδειξε στο όγδοο ετάπ ο Κρις Φρουμ ο οποίος με μία αναπάντεχη επίθεση στην τελευταία κατηφόρα του αγώνα πήρε τη νίκη και την κίτρινη φανέλα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το στίγμα του στο όγδοο ετάπ του Γύρου της Γαλλίας που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο άφησε ο Κρις Φρουμ, όχι τόσο για τη νίκη του αλλά για τον τρόπο με τον οποίο εκείνη ήρθε. Η διαδρομή αποτέλεσε τη δεύτερη συνεχόμενη ημέρα στα Πυρηναία. Η εκκίνησή της ήταν στο Πο και ο τερματισμός στο Λουσόν μετά από 184χλμ. Ο 31χρονος Βρετανός βρισκόταν μαζί με τα υπόλοιπα φαβορί στο προπορευόμενο γκρουπ τη στιγμή που ανέβαιναν την τελευταία ανάβαση του αγώνα, Πιερεσούρντ, στα 25χλμ. πριν το φινάλε. Ενώ είχαμε συνηθίσει τον Φρουμ να κάνει επιθέσεις στην ανηφόρα, αυτή τη φορά δοκίμασε κάτι εντελώς καινούργιο το οποίο εκ του αποτελέσματος πέτυχε πλήρως. Περνώντας την κορυφή της ανηφόρας ο νικητής δύο Γύρων Γαλλίας εξαπέλυσε επίθεση στην κατάβαση. Οι αντίπαλοί του ξαφνιάστηκαν, προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δε μπόρεσαν να τον πλησιάσουν. Ο Φρουμ με μια άκρως αεροδυναμική θέση στο ποδήλατο έκανε πετάλι κυριολεκτικά σαν να μην υπάρχει αύριο. Ο 31χρονος μπήκε στο τελευταίο χιλιόμετρο με 18 δευτερόλεπτα διαφορά και τελικά πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού 13 δευτερόλεπτα μπροστά από τους διώκτες του. Ο Βρετανός σημείωσε την έκτη νίκη του σε Γύρο της Γαλλίας και φόρεσε για πρώτη φορά φέτος την κίτρινη φανέλα χάρη στα μπόνους δευτερόλεπτα που κέρδισε. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ιρλανδός Ντάνιελ Μάρτιν και στην τρίτη ο Ισπανός Χοακίμ Ροντρίγκεζ. Από τους χαμένους της ημέρας ήταν ο Αλμπέρτο Κονταδόρ ο οποίος τερμάτισε 1:41 πίσω από το νικητή και πλέον αλλάζει ο ρόλος του μέσα στην ομάδα για το υπόλοιπο του Γύρου. Το ένατο εταπ είναι και αυτό στα Πυρηναία. Η εκκίνηση θα δοθεί από τη Βιέλχα Βαλ ντ’Αράν στην Ισπανία και ο τερματισμός θα γίνει στο Αρκαλίς στην Ανδόρα. Η συγκεκριμένη διαδρομή αποτελεί το πρώτο σοβαρό τεστ καθώς περιλαμβάνει τρεις αναβάσεις πρώτης κατηγορίας, ενώ ο τερματισμός θα γίνει σε αταξινόμητη ανηφόρα.