Πήρε το μετάΡΙΟ!

Στο βάθρο μπορεί να μην ανεβαίνει αλλά το μετάλλιο για την Κέλλυ Αραούζου είναι η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια κατετάγη όγδοη στα 10χλμ. του open water.

Η Κέλλυ Αραούζου έγινε η 23η Ελληνίδα αθλήτρια που εξασφάλισε την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η νεαρή κολυμβήτρια μπορεί να μην κατέκτησε μετάλλιο στα 10χλμ., όπως έκανε στα 5χλμ., ωστόσο το μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα είναι η εξασφάλιση του Ολυμπιακού εισιτηρίου, μέσω της παρουσίας της στην πρώτη δεκάδα. Η Αραούζου κατετάγη όγδοη έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα με 1:58:36. Στο πρώτο πέρασμα από τα 2.5χλμ. ήταν 37η, στα 5χλμ. άφησε πίσω της 15 κολυμβήτριες και ήταν 22η, ενώ τη μεγάλη αντεπίθεση έκανε στα 7.5χλμ., που ανέβηκε στην τρίτη θέση. Στη συνέχεια όμως άρχισε να μένει από δυνάμεις και να οπισθοχωρεί, με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει να μείνει εκτός δεκάδας. Τελικά τα κατάφερε και μία μέρα μετά τον Σπύρο Γιαννιώτη γίνεται η δεύτερη κολυμβήτριά μας στο open water, που εξασφαλίζει Ολυμπιακή πρόκριση. Η Μαριάννα Λυμπερτά ήταν 37η με 2:01:08 και αποχαιρετά οριστικά το όνειρο της συμμετοχής σε πέμπτους Ολυμπιακούς Αγώνες στην καριέρα της.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλίδα Μίλερ, δεύτερη ήταν η Ολλανδέζα Φαν Ρούβενταλ και τρίτη η Βραζιλιάνα Κούνια.