Connect with us

ΣΤΙΒΟΣ

Ποιοι μπαίνουν και σε ποια κατηγορία στο σχεδιασμό της Ολυμπιακής χρονιάς

Published

on

Με τη σεζόν να έχει ολοκληρωθεί για τους περισσότερους αθλητές και αθλήτριες, πλην αυτών που πάνε για Ντόχα, έχουμε μία πρώτη εικόνα για τη διαμόρφωση των κατηγοριών σχεδιασμού της νέας χρονιάς.

του Παναγιώτη Βότση
[email protected]

Η λίστα που έπεται ακολουθεί τις προϋποθέσεις για ένταξη στο σχεδιασμό του ΣΕΓΑΣ, όπως αυτές έχουν αναρτηθεί εδώ. Τα βασικά κριτήρια που μέχρι τώρα δίνουν σίγουρες θέσεις στις κατηγορίες είναι είτε η θέση στο παγκόσμιο ranking της IAAF, είτε τα πλασαρίσματα στο ευρωπαϊκό κλειστού στίβου της Γλασκόβης, στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Κ20 και Κ23 και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων (Super League). Διευκρινίζεται ότι οι θέσεις στο ranking που αναφέρονται στο άρθρο αντιστοιχούν στις λίστες που ανακοινώθηκαν στις 6 Αυγούστου. Ορισμένοι αθλητές ενδεχομένως να ανέβουν θέσεις άρα και κατηγορία στην επόμενη ανανέωση από την IAAF (π.χ. Αναστασάκης, Φιλιππιδης).

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Μίλτος Τεντόγλου (1oς στη Super League, 1ος στο ευρωπαϊκό κλειστού, Νο5 στο ranking)
2. Κατερίνα Στεφανίδη (1η στη Super League, Νο1 στο ranking)
3. Βούλα Παπαχρήστου (1η στη Super League, Νο5 στο ranking)
4. Νικόλ Κυριακοπούολου (Νο6 στο ranking)

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Κώστας Φιλιππίδης (Νο16 στο ranking)
2. Μιχάλης Αναστασάκης (Νο 13 στο ranking και 3ος στη Super League)
3. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (3η στη Super League)
4. Εμμανουήλ Καραλής (Νο 19 στο ranking, 2ος στο ευρωπαϊκό Κ23)
5. Σπυριδούλα Καρύδη (1η στο ευρωπαϊκό Κ20)
6. Κώστας Μπανιώτης (2ος ευρωπαϊκό κλειστού)

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Κώστας Δουβαλίδης (Νο23 στο ranking, 5ος στη Super League, 8ος ευρωπαϊκό κλειστού)
2. Δημήτρης Τσιάμης (28ος στο ranking, 6ος Super League)
3. Ραφαηλία Σπανουδάκη (5η στη Super League)
4. Τατιάνα Γκούσιν (6η στη Super League, No27 στο ranking)
5. Έφη Κολοκυθά (6η στη Super League)
6. Σοφία Υφαντίδου (5η στη Super League)
7. Χρήστος Φραντζεσκάκης (2ος στο ευρωπαϊκό Κ20)
8. Δημήτρης Τσίτσος (3ος στο ευρωπαϊκό Κ20)
9. Ανδρέας Πανταζής (3ος στο ευρωπαϊκό Κ20)
10. Οδυσσέας Μουζενίδης (7ος στο ευρωπαϊκό Κ23)
11. Σοφία Αλικανιώτη (7η στο ευρωπαϊκό Κ23)
12. Κώστας Ζήκος (5ος στο ευρωπαϊκό κλειστού)
13. Νικόλας Σκαρβέλης (7ος στο ευρωπαϊκό κλειστού)

Στη Γ’ κατηγορία μπορούν να προστεθούν και οι βαδιστές Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και Αγγελική Μακρή αλλά και η μαραθωνοδρόμος Γκλόρια Πριβιλέτζιο, εάν επιβεβαιώσουν στη Ντόχα τα όρια που έχουν πιάσει ήδη. Το ίδιο μπορεί να καταφέρει και η Ελένη Πόλακ αν βελτιώθει λίγες θέσεις στο ranking: είναι 32η αυτή τη στιγμή και για να μπει στο σχεδιασμό πρέπει να είναι στις πρώτες 30.

* Σύμφωνα με το σχεδιασμό που έχει αναρτήσει ο ΣΕΓΑΣ ένας αθλητής/τρια με 2η ή 3η θέση στο ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην Α/Γ μπορεί να μπει ταυτόχρονα σε δύο κατηγορίες, αφού ως κριτήριο για τη Β’ κατηγορία δίνεται «1η-3η θέση στο ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην Α/Γ» και για τη Γ’ κατηγορία «2η-3η θέση στο ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην Α/Γ». Θεωρούμε ότι για τη Β’ κατηγορία έγινε κάποιο λάθος (λογικά είναι μόνο 1η θέση), το οποίο διαιωνίζεται όμως από το σχεδιασμό 2017-2018 και θα έπρεπε να έχει διορθωθεί.

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Αντώνης Μέρλος (9ος στο ευρωπαϊκό Κ23)
2. Ολυμπία Καραγιάννη (12η στο ευρωπαϊκό Κ23)
3. Άρης Περιστέρης (12ος στο ευρωπαϊκό Κ23)
4. Μιχάλης Παππάς (10ος 4×100 στο ευρωπαϊκό Κ23)
5. Γιάννης Κόκκινος (10ος 4×100 στο ευρωπαϊκό Κ23)
6. Παναγιώτης Αρβανίτης (10ος 4×100 στο ευρωπαϊκό Κ23)
7. Σωτήρης Γκαραγκάνης (10ος 4×100 στο ευρωπαϊκό Κ23)
8. Ελίνα Τζένγκο (4η στο ευρωπαϊκο Κ20)
9. Αντώνης Σάντας (5ος στο ευρωπαϊκό Κ20)
10. Σταυρούλα Κοσμίδου (5η στο ευρωπαϊκό Κ20)
11. Κυριακή Φιλτισάκου (5η στο ευρωπαϊκό Κ20)
12. Παναγιώτα Δόση (7η στο ευρωπαϊκό Κ20)
13. Όλγα Φιάσκα (8η στο ευρωπαϊκό Κ20)


Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες