ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πολύ καλή αρχή για τον Σγουρόπουλο

Πολύ καλή αρχή για τον Γιάννη Σγουρόπουλου στο ευρωπαϊκό τοπ10 των νέων στην επιτραπέζια αντισφαίριση, το οποίο διεξάγεται στο Γουόρτσεστερ της Αγλλίας με τον Έλληνα αθλητή να κάνει το 2Χ2.

Ο Σγουρόπουλος ξεκίνησε με εύκολη νίκη 4-0 (11-2, 11-2, 11-3, 11-8) επί του Άγγλου Τζόσουα Μπένετ. Ουσιαστικά ο Έλληνας απειλήθηκε μόνο στο 4ο σετ, αλλά ανέβασε ταχύτητα μετά τα μέσα του. Ο 18άχρονος Άγγλος αποτελεί συμμετοχή της τελευταίας στιγμής. Ο συμπατριώτης του Τομ Τζάρβις, νούμερο 9 της ευρωπαϊκής κατάταξης Under 18, αποσύρθηκε το πρωί λόγω προβλήματος υγείας και τον αντικατέστησε ο Μπένετ, που ναι μεν είναι πολύ πιο κάτω στο ranking (Νο 81), αλλά ήταν η επιλογή της διοργανώτριας χώρας. Με την αλλαγή αυτή διαφοροποιήθηκε και η σειρά των αγώνων (ο Σγουρόπουλος επρόκειτο αρχικά να κάνει πρεμιέρα με τον Ιταλό Ματέο Μούτι).
Λίγη ώρα αργότερα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, ο Σγουρόπουλος το Γάλλο Μπαστιέν Ρεμπέρ, νούμερο 14 στον τρέχοντα ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης των νέων. Το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο, αλλά μετά το 2ο σετ ο Σγουρόπουλος πέρασε το παιχνίδι του κι έφτασε στη νίκη με 4-1. Κρίσιμο αποδείχτηκε το 4ο σετ όπου βρέθηκε πίσω 4-6, όμως ισοφάρισε και προσπέρασε γρήγορα για να επικρατήσει με οριακή διαφορά και να μην επιτρέψει την ισοφάριση (11-8, 4-11, 11-6, 11-9, 11-7). Η τελική κατάταξη στη διοργάνωση βγαίνει από τη συνολική βαθμολογία. Η νίκη δίνει 2 πόντους, η ήττα 1 και ο Σγουρόπουλος βρίσκεται στην κορυφή αυτή τη στιγμή με 4 βαθμούς.