ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ 2018

Πολύ καλή παρουσία από τη Δίβαρη

Η Ελλάδα τα πήγε περίφημα στην ιστιοπλοΐα των Ολυμπιακών Αγώνων νέων, έχοντας συμμετοχή στα τέκνο 293. Μετά το χρυσό του Αλέξανδρου Καλπογιαννάκη, η Κατερίνα Δίβαρη ολοκλήρωσε τον αγώνα των κοριτσιών στην 5η θέση.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που είναι αυτή που πήρε τη σκυτάλη από την Αγγελική Σκαρλάτου (4 συμμετοχές σε Ολυμπιακούς), έκανε εξαιρετική κούρσα μεταλλίων καταλαμβάνοντας την 4η θέση. Αυτό είχε σε αποτέλεσμα να σκαρφαλώσει μία θέση στην τελική γενική κατάταξη έχοντας 73 βαθμούς ποινής, ολοκληρώνοντας μια εβδομάδα που δεν ξεκίνησε καλά αλλά στην κορύφωση της ήταν εξαιρετική για τη Δίβαρη. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Ιταλίδα Τζιόρτζια Σπεσιάλε που ήταν και το φαβορί ενώ στο βάθρο ανέβηκαν και η Μανόν Πινάτζα (Γαλλία) με τη Γιάνα Ρεζνίκοβα (Ρωσία).