Πολύτιμοι βαθμοί για τον Ηλία ενόψει Ολυμπιακής πρόκρισης

Ο Περικλής Ηλίας ήταν ο μεγάλος νικητής κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο και την 1η θέση της γενικής κατάταξης στους διεθνείς αγώνες ορεινής ποδηλασίας που έγιναν στις Καρυές της Σπάρτης.

Οι αγώνες είναι κατηγορίας 2 και συμμετείχε η Εθνική ομάδα. Το κέρδος για τον Ηλία είναι οι πολύτιμοι βαθμοί για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στην 5η θέση της γενικής τερμάτισε ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ακολούθησαν για την Εθνική μας ομάδα ορεινής ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης (8ος), ο Χαρούν Μολλά (10ος) και ο Νικόλαος Μαραγκός (15ος).
Στο βάθρο ανέβηκαν με τον Περικλή Ηλία και ο Σεργκέι Νικολάεφ (Ρωσία) που πήρε το αργυρό μετάλλιο και ο Αλεξάντερ Αλεξέιφ (Βουλγαρία) που πήρε το χάλκινο.