Πολωνία: Νίκη θρίλερ με MVP Στράντζαλη

Η Όλγα Στράντζαλη με 19 πόντους οδήγησε την Λεγκιονόβια στην ανατροπή και στη νίκη στο πρώτο ματς για το 2020 κόντρα στην εξαιρετική Μπιέλσκο Μπιάλα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Με τη νίκη της η Λεγκιονόβια ανέβηκε στο 9-5 και στους 27 βαθμούς που τη φέρνουν προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας (η Μπουντοβλάνι έχει ένα ματς λιγότερο), ενώ έτσι όπως το ματς η νίκη ήταν ένα μικρό θαύμα.

Η ομάδα της Ελληνίδας ακραίας πήρε το πρώτο σετ και στο δεύτερο αν και βρέθηκε να χάνει με 9-14, 10-16, 13-17, προηγήθηκε 24-23 για να το χάσει με 24-26, με αποτέλεσμα όχι μόνο να χάσει και το τρίτο με κάτω τα χέρια (10-25), αλλά να βρεθεί πίσω στο σκορ με 5-11 στο δ’ σετ. Εκεί όμως με τη βοήθεια της Στράντζαλη το σκορ πήγε στο 10-11 και 17-13 και παρόλο που η Μπιέλσκο ισοφάρισε σε 22-22 το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Το θρίλερ είχε συνέχεια βέβαια με το σκορ στο 5-7 να γίνεται 8-7 με μπλοκ και την Όλγα να κάνει το 10-9, ενώ δική της επίθεση έφερε το 12-10 με την Λεγκιόνοβα να φτάνει σε τριπλό ματς μπολ (14-11), αλλά το σκορ να γίνεται 14-13 με μπλοκ στην Όλγα. Τελικά το θρίλερ έληξε στην επόμενη φάση με την Όλγα να αναδεικνύεται η MVP του αγώνα (είχε 19 πόντους με 15/40 επιθέσεις, 3 άσους, 1 μπλοκ και 33% υπ. Με 16% άριστες).