Πούσκα και Σοφοκλέους οι νικητές του ημιμαραθώνιου Κύπρου

Με τον Μάριους Πούσκα και τις δίδυμες αδελφές Σοφοκλέους να είναι οι νικητές ολοκληρώθηκε πριν από λίγο το παγκύπριο πρωτάθλημα ημιμαραθώνιου δρόμου.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Οι αγώνες διεξήχθησαν στη Λευκωσία και τους συνδιοργάνωσαν ο Γυμναστικός Σύλλογος Παγκύπρια με την ΚΟΕΑΣ.
Ο Μάριους Πούσκα του ΓΣΟ ήταν ο νικητής στου άνδρες ολοκληρώνοντας τη διαδρομή σε 1:11.15 για να τον ακολουθήσει στη δεύτερη θέση ο Πάβελ Μπορότιν του ΓΣΠ με 1:14.03. Την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ο Γιώργος Τόφη του ΓΣΕ με 1:19.05.
Στην κατηγορία των γυναικών δεν υπήρξε δεύτερη θέση καθώς οι δίδυμες αδελφές του ΓΣΠ, Γαβριέλλα και Μαριλένα Σοφοκλέους τερμάτισαν ακριβώς μαζί στην πρώτη θέση κάνοντας χρόνο 1:30.32. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στα χέρια της Ιουλίας Ανδρέου (επίσης του ΓΣΠ) που ήταν τρίτη με 1:35.33.