Πρεμιέρα Τσιτσιπά στη Μαδρίτη

Σήμερα αργά το απόγευμα (20:00) ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκινά την προσπάθεια του στο απλό του μάστερς της Μαδρίτης.

O 22χρονος Έλληνας τενίστας που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο γύρο του τουρνουά το Γάλλο Μπενουά Περ (Νο35) που νίκησε 2-0 (6-4, 7-5) τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Αυτή θα είναι η τέταρτη αναμέτρηση μεταξύ Τσιτσιπά και Περ, με τον Έλληνα τενίστα να έχει το προβάδισμα με 2-1 στις νίκες με τελευταία, φέτος στο Ακαπούλκο (6-3, 6-1). Σε περίπτωση νίκης του Τσιτσιπά, στον 3ο γύρο θα κληθεί να αντιμετωπίσει έναν εκ των Κάσπερ Ρουντ (Νο22) – Γιοσιχίτο Νισιόκα (Νο60).
Χθες ο Τσιτσιπάς αγωνίστηκε στο διπλό με τον αδελφό του Πέτρο, κόντρα στο πολύ καλό δίδυμο των Γουέσλι Κούλχοφ (πρώην συμπαίκτης του Στέφανου), Λούκαζ Κούμποτ. Τα αδέλφι Τσιτσιπά έχασαν το πρώτο σετ 6-4, ισοφάρισαν κερδίζοντας το δεύτερο 7-5 και ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ με 10-6.