Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Προ-Ολυμπιακά ανδρών: Έξι τελικοί την Κυριακή

Published

on

Σε αντίθεση με τις γυναίκες που κάποιοι όμιλοι είχαν ξεκαθαρίσει από την 2η αγωνιστική, στα προ-Ολυμπιακά των ανδρών ναι μεν κάποιες ομάδες απέχουν ελάχιστα από την πρωτιά, αλλά αυτή θα ξεκαθαρίσει οριστικά αύριο και στους 6 ομίλους.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Στον πρώτο όμιλο ο τελικός είναι η αναμέτρηση Βουλγαρία-Βραζιλία με τους Πράντι Νταλ Ζότο να δίνουν ανάσες σήμερα σε κάποιους βασικούς, αλλά να μην έχουν πρόβλημα να κερδίσουν με 3-0 Πουέρτο Ρίκο και Αίγυπτο αντίστοιχα. Ξεκάθαρο φαβορί η Βραζιλία, αλλά τα δύο τελευταία χρόνια στο VNL έχει ηττηθεί στη Βάρνα από την Βουλγαρία (και χωρίς τον Σοκόλοφ πέρσι).

Στο δεύτερο όμιλο ο Νιμίρ Αμπντελαζίζ πήρε το όπλο του (21 πόντοι με 19/28 επιθέσεις) και μαζί με τον Τερ Ματ σκότωσε τους Βέλγους (απογοητευτικός και πάλι ο Βαν Ντεν Ντρις), ενώ οι Αμερικανοί με Μουαγκουτούτια (μετά το 6/6 με τους Βέλγους σήμερα είχε 8/12) και Τζέντρικ αντί Χολτ κέρδισαν στο ρελαντί με 3-0 τους Κορεάτες και η πρόκριση θα κριθεί κόντρα στους Οράνιε.

Στον 3ο όμιλο η Σερβία με τους Ατανασίεβιτς, Κοβάσεβιτς, Ίβοβιτς, Λίσινατς να παίζουν λίγο ή καθόλου επικράτησε σχετικά εύκολα του Καναδά με 3-0, αλλά η Αυστραλία απέδειξε ότι η εμφάνιση της πρεμιέρας κόντρα στους «όρλοβι» μόνο τυχαία δεν ήταν.
Τα «καγκουρό» (με ηγέτη τον εκπληκτικό Γουίλιαμς που είχε 27 πόντους( προηγήθηκαν με 2-1 σετ και 13-11 στο δ’ σετ, με την Ιταλία με την Σκουάντρα Ατζούρα (τελείωσε το ματς με 18 μπλοκ) να ξεσπά σε εκείνο το σημείο (13-17) και να οδηγεί το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Μπλεντζίνι απέσυρε Λάντζα, Ζάιτσεφ κι έπαιξε με Αντόνοφ (5/8), Νέλι (7/8) αντίστοιχα με το σκορ να πηγαίνει πόντο, πόντο ώς το 12-12 που έγινε 14-12 για τους Ιταλούς που πήραν τελικά τη νίκη με 15-13 και πλεόν όποιος κερδίσει αύριο το ματς με τους Σέρβους πάει… Τόκιο.

Στον 4ο όμιλο το πολυαναμενόμενο ντέρμπι Πολωνίας-Γαλλίας απογοήτευσε. Οι περιφερειακοί της Γαλλίας είχαν 21/60 επιθέσεις (8/23 Μπουαγιέ, 7/22 Ενγκαπέ, 6/15 Τιλί) οι αντίστοιχοι της Πολωνίας 31/60 (15/28 ο Λεόν, 9/19 ο Κούμπιακ και 7/13 ο διαγώνιος Μουζάι), η Πολωνία έκανε 12 μπλοκ (έναντι 5) και το τελικό 3-0 ήρθε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς… Ο Χέινεν δικαιώθηκε για το… μαγείρεμα του προγράμματος (η Γαλλία έπαιξε στην πρεμιέρα στις 21:30 κόντρα στην Σλοβενία και η Πολωνία στις… 16:00 με την Τυνησία) καθώς οι τρικολόρ ήταν χωρίς ενέργεια και πλέον μόνο με αυτοκτονία αύριο κόντρα στην Σλοβενία θα χάσουν το εισιτήριο. Οι Σλοβένοι νίκησαν πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 τους Τυνήσιους, καθώς και πάλι έκαναν πολλά λάθη και δεν έχουν δείξει ικανοί να επαναλάβουν το θαύμα του 2015 όταν είχαν νικήσει με 3-2 την Πολωνία στον ημιτελικό του Ευρωβόλεϊ (πόσο μάλλον τώρα που χρειάζονται νίκη με 3-0 και λίγους πόντους).

Στον 5ο όμιλο ο Κολάκοβιτς άφησε έξω όλους τους βασικούς αλλά το Ιράν δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στο Μεξικό που μόνο στο τρίτο σετ κόντραρε τους Ασιάτες οι οποίοι αύριο έχουν τον… τελικό με την Ρωσία.
Η οικοδέσποινα του τουρνουά Ρωσία με επίσης κάποιες αλλαγές, ζορίστηκε από την Κούβα, αλλά νίκησε με 3-0 (14/17 επιθέσεις ο Βολκόφ) και πλέον κόντρα στους Ιρανούς θα κριθεί η πρωτιά.

Στον 6ο όμιλο η Φινλανδία είχε και πάλι σε καλή μέρα τον Καϊσλάσαλο, αλλά μόνο αυτόν (22 πόντοι με 20/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) καθώς υστέρησαν επιθετικά όλοι οι ακραίοι κι όταν μπήκε στο ματς μετά το 2-0 της Αργεντινής δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή με την αλμπιτσελέστε να έχει 2 στα 2 (ο Κόντε μπήκε αλλαγή στα μισά του γ’ σετ και ήταν βασικός στο δ’ έχοντας 7/11 επιθέσεις!) και να χρειάζεται δύο σετ κόντρα στην Κίνα για να προκριθεί.
Κι αυτό γιατί οι Κινέζοι αποδείχθηκαν αυτόχειρες χάνοντας με 2-3 από τον Καναδά, ο οποίος όμως παρά τη νίκη του δεν έχει καμία ελπίδα πρόκρισης (η Αργεντινή έχει 6 βαθμούς κι ο Καναδάς 2). Οι Κινέζοι προηγήθηκαν 1-0, οι Καναδοί έκαναν το 1-2, αλλά οι Ασιάτες ισοφάρισαν και προηγήθηκαν με 13-11 και 14-13 στο τάι μπρέικ χάνοντας και νέο ματς μπολ στο 15-14 με τους Βορειοαμερικανούς να επικρατούν τελικά με 17-15.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:
1ος όμιλος (Βάρνα, Βουλγαρία): Βραζιλία, Αίγυπτος, Βουλγαρία, Πουέρτο Ρίκο.
1η αγωνιστική (9/8)
Βραζιλία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-23, 25-19, 25-19)
Αίγυπτος-Βουλγαρία 1-3 (11-25, 31-33, 25-19, 19-25)

2η αγωνιστική (10/8)
Βραζιλία-Αίγυπτος 3-0 (25-12, 25-19, 25-14)
Πουέρτο Ρίκο-Βουλγαρία 0-3 (20-25, 22-25, 12-25)

3η αγωνιστική (11/8)
17:00, Αίγυπτος-Πουέρτο Ρίκο
20:30, Βουλγαρία-Βραζιλία

2ος όμιλος (Ρότερνταμ, Ολλανδία): ΗΠΑ, Βέλγιο, Ολλανδία, Νότιος Κορέα
1η αγωνιστική (9/8)
Ολλανδία-Κορέα 3-2 (23-25, 25-27, 26-24, 25-20, 15-12)
Βέλγιο-ΗΠΑ 1-3 (20-25, 19-25, 25-17, 18-25)

2η αγωνιστική (10/8)
Βέλγιο-Ολλανδία 0-3 (22-25, 21-25, 20-25)
ΗΠΑ-Κορέα 3-0 (25-20, 25-21, 25-16)

3η αγωνιστική (11/8)
17:00, Ολλανδία-ΗΠΑ
20:00, Βέλγιο-Κορέα

3ος όμιλος (Μπάρι, Ιταλία): Ιταλία, Σερβία, Αυστραλία, Καμερούν
1η αγωνιστική (9/8)
Αυστραλία-Σερβία 1-3 (28-26, 19-25, 19-25, 30-32)
Ιταλία-Καμερούν (25-18, 25-18, 25-16)

2η αγωνιστική (10/8)
Σερβία-Καμερούν 3-0 (25-22, 25-19, 25-13)
Αυστραλία-Ιταλία 2-3 (25-21, 19-25, 26-24, 17-25, 13-15)

3η αγωνιστική (11/8)
19:00, Καμερούν-Αυστραλία
22:15, Σερβία-Ιταλία

4ος όμιλος (Γκντάνσκ, Πολωνία): Πολωνία, Γαλλία, Σλοβενία, Τυνησία
1η αγωνιστική (9/8)
Πολωνία-Τυνησία 3-0 (25-15, 25-19, 25-19)
Γαλλία-Σλοβενία (26-24, 25-20, 25-23)

2η αγωνιστική (10/8)
Πολωνία-Γαλλία 3-0 (25-21, 25-19, 25-20)
Τυνησία-Σλοβενία 0-3 (23-25, 16-25, 24-26)

3η αγωνιστική (11/8)
16:00, Πολωνία-Σλοβενία
20:00, Κορέα-Βέλγιο

5ος όμιλος (Αγία Πετρούπολη, Ρωσία): Ρωσία, Ιράν, Κούβα, Μεξικό
1η αγωνιστική (9/8)
Ιράν-Κούβα 3-2 (23-25, 26-28, 25-17, 25-16, 15-10)
Ρωσία-Μεξικό 3-0 (25-15, 25-11, 25-17)

2η αγωνιστική (10/8)
Ιράν-Μεξικό 3-0 (25-18, 25-21, 27-25)
Ρωσία-Κούβα 3-0 (25-18, 265-24, 27-25)

3η αγωνιστική (11/8)
16:00, Κούβα-Μεξικό
19:00, Ρωσία-Ιράν

6ος όμιλος (Νίγκμπο, Κίνα): Καναδάς, Αργεντινή, Φινλανδία, Κίνα
1η αγωνιστική (9/8)
Κίνα-Φινλανδία 3-1 (25-22, 21-25, 25-22, 25-23)
Καναδάς-Αργεντινή 1-3 (23-25, 25-22, 25-27, 23-25)

2η αγωνιστική (10/8)
Φινλανδία-Αργεντινή 1-3 (17-25, 18-25, 25-21, 24-26)
Κίνα-Καναδάς 2-3 (26-24, 21-25,17-25, 25-23, 15-17)

3η αγωνιστική (11/8)
10:00, Καναδάς-Φινλανδία
14:30, Κίνα-Αργεντινή

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες