Προ-Ολυμπιακά ανδρών: Πρεμιέρα… αστέρων

Τα 6 προ-Ολυμπιακά τουρνουά ξεκίνησαν και στο άνοιγμα της αυλαίας έλαμψαν εκτυφλωτικά ορισμένοι από τους αστέρες του παγκόσμιου βόλεϊ.

Στον πρώτο όμιλο η Βραζιλία έπαιζε κόντρα στον εαυτό της και όχι τόσο με το Πουερτό Ρίκο καθώς έκανε 22 λάθη και ζορίστηκε για ένα σετ ενώ η οικοδέσποινα Βουλγαρία είχε έναν μαγικό Σοκόλοφ με 28 πόντους (26/38 επ.), αλλά μετά τρομερό πρώτο σετ άρχισε τα.. δικά της (23 λάθη) κι οι Αιγύπτιοι πίστεψαν στην έκπληξη.

Στον 2ο όμιλο η Ολλανδία παραλίγο να βγει νοκ άουτ με το καλημέρα όταν βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την απίθανη Κορέα, όμως ο Πιάτσα άλλαξε μισή ομάδα οι Τερ ματ, Φαν Γκάρντερεν έδωσαν λύσεις και ήρθε η ανατροπή.
Στο άλλο ματς ΗΠΑ Ράσελ και Άντερσον οδήγησαν τις ΗΠΑ στο εύκολο 2-0, με τον Τούρλινξ να αλλάζει το μομέντουμ για τους Βέλγους, αλλά μετά το 2-1 ο Μουαγκουτούτια μπήκε αντί του Γέτσεκ και όντας αλάνθαστος (10 πόντοι με 6/6 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ) ήρθε η νίκη.

Στον 3ο όμιλο οι Αυστραλοί με μπλοκ για σεμινάριο (ειδικά στο πρώτο σετ έκαναν όργια και συνολικά είχαν 11 έναντι 3), έβαλαν πολύ δύσκολα στην Σερβία όμως ο Νίκολς Γκρίμπιτς ευτύχησε να δει τον Αλεξάντερ Ατανασίεβιτς να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και με 35 πόντους (!!!) και στατιστικά για όσκαρ (25/28 επ., 2 μπλοκ, 8 άσους!) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.
Εύκολο 3-0 αντιθέτως για την Ιταλία κόντρα στο Καμερούν με τον Λάντζα να τελειώνει το ματς με 11/13 επιθέσεις.

Στον 4ο όμιλο στο απογευματινό ματς της Πολωνίας βρέθηκαν μόλις 9.28 θεατές για να δουν το επίσημο ντεμπούτο του Βιλφρέδο Λεόν με τα ερυθρόλευκα και παρόλο που ο Κουβανός ήταν μέτριος (6/14) η Πολωνία πήρε εύκολα τη νίκη κόντρα στην Τυνησία με 3-0.
Με το ίδιο σκορ κέρδισε η Γαλλία την Σλοβενία, αλλά εδώ το σκορ είναι μαγική εικόνα με τους Σλοβένους να.. φοβούνται να νικήσουν και να κάνουν 27 λάθη (ένα σετ δώρο) στους τροκολόρ, οι οποίοι όμως αύριο στις 16:00 πρέπει να δείξουν πολύ καλύτερο πρόσωπο κόντρα στην Πολωνία.

Στον 5ο όμιλο η Ρωσία έπαιξε με 65% στην επίθεση κόντρα στο Μεξικό κι έκανε μια καλή προπόνηση ενώ στο άλλο ματς είχαμε… κόλαση. Μελγκαρέχο και Μάρλον έφεραν την Κούβα μια ανάσα από τον θρίαμβο, αλλά χωρίς διαγώνιο η Κούβα κατέρρευσε και με κορυφαίο τον κεντρικό Σαφιέι (20 πόντοι με 15/18 επ., 3 ασους, 2 μπλοκ) το Ιράν νίκησε με 3-2.

Τέλος στον 6ο όμιλο που είναι και ο πιο ισορροπημένος η Κίνα νίκησε με 3-1 την Φινλανδία των Τερβαπόρτι, Καϊσλάσαλο, Κουντουρίδη με τον δεύτερο να έχει 19 πόντους (19/42 επ.), αλλά κορυφαίος των Σκανδιναβών ήταν ο Μάκινεν (17 πόντοι με 16/28 επ.) κι από τους Κινέζους ο Γιάνγκ με 25 (22/44 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).
Ωστόσο στην πρεμιέρα του ομίλου έλαμψε το άστρο του Φακούντο Κόντε, ο οποίος άφησε στην άκρη τα προβλήματα με την Ομοσπονδία και με μια μαγική εμφάνιση οδήγησε την ομάδα του στον θρίαμβο επί του Καναδά με 3-1. Ο Αργεντινός σταρ είχε 24 πόντους (21/34 επ., 2 μπλοκ), ενώ ο Καναδάς έπαιζε χωρίς… διαγώνιο και μόνο ο Χογκ τράβηξε επιθετικά (ως λίμπερο έπαιξε στα δύο τελευταία σετ ο Μάρσαλ του ΠΑΟΚ).