Προ-Ολυμπιακά γυναικών: Απίστευτη πρόκριση της Ρωσίας

Η Ρωσία επέστρεψε από την κόλαση του 0-2 και 18-22 κόντρα στην Κορέα και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο Καλίνινγκραντ (με διαιτητή τον άψογο Νώντα Γεροθόδωρο) εκεί όπου η Κορέα ήταν αγκαλιά με το Ολυμπιακό εισιτήριο, αλλά το όνειρο έμεινε στη μέση και η Ρωσία με μια απίθανη ανατροπή θα είναι στο Τόκιο!

Με όλη την ομάδα της Κορέας να είναι καταπληκτική, η Κιμ ήταν απίστευτη για 2.5 σετ, αλλά από κει και μετά η μοιραία για την ομάδα της. Η Κορέα προηγήθηκε με 0-2 πολύ εύκολα κόντρα στο αναχρονιστικό βόλεϊ της Ρωσίας και στο γ’ σετ όταν το 7-5 έγινε 9-11 και 11-16 όλοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε. Όμως η χαμένη κόντρα μπάλα στο 18-22 από την Κιμ ήταν η αρχή του τέλους με την Ρωσία να πιάνει 4 μπλοκ στην κορυφαία Ασιάτισα και να παίρνει το σετ με 25-22 μειώνοντας σε 2-1. Το 2-2 έγινε εύκολα και στο τάι μπρέικ η Κορέα επανήλθε φτάνοντας να προηγηθεί με 9-11. Εκεί όμως και πάλι η Κιμ κόλλησε, οι υπόλοιπες δεν μπόρεσαν να δώσουν καμία λύση και η Ρωσία με σερί 6-0 πήρε το σετ, τη νίκη και την πρόκριση μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Στο δεύτερο όμιλο το ντέρμπι πρόκρισης Κίνα-Τουρκία δεν έγινε ποτέ με την ομάδα της Λανγκ Πινγκ να κάνει περίπατο και να παίρνει την πρόκριση. Οι Κινέζες άγγιξαν το τέλειο καθώς η Τουρκία δεν μπόρεσε να της πιέσει, είχαν μόλις 8 λάθη στο ματς και το 3-0 ήρθε σαν σε προπόνηση.

Στον τρίτο όμιλο τα ξημερώματα οι Ηνωμένες Πολιτείες τα χρειάστηκαν απέναντι στη Βουλγαρία, που έστειλε μηνύματα και στην ελληνική ομάδα εν όψει Ευρωβόλεϊ. Με κορυφαία την Βασίλεβα (24 πόντοι με 43% στην επίθεση) και εξαιρετική την Πάσκοβα (21 πόντοι με 53% στην επίθεση) προηγήθηκε με 1-2 και στο τάι μπρέικ το σκορ ήταν 9-9, αλλά εκεί κατέρρευσε. Μπλοκ της Ρόμπινσον στην Πάσκοβα έκανε το 11-9, η Λάρσον με τα σερβίς της πήγε το σκορ στο 14-9 κι όλα είχαν τελειώσει.

Σε εξέλιξη είναι οι άλλοι τρεις τελικοί της βραδιάς, ΗΠΑ-Αργεντινή, Πολωνία-Σερβία, Ιταλία-Ολλανδία.