Προ-Ολυμπιακό: Στο Μαυροβούνιο το πρώτο Ολυμπιακό εισιτήριο

Το Μαυροβούνιο πήρε το πρώτο από τα τρία Ολυμπιακά εισιτήρια από το προ-Ολυμπιακό τουρνουά πόλο ανδρών, που ολοκληρώνεται αύριο στο Ρότερνταμ, μετά από νίκη που κρίθηκε στα πέναλτι επί της Κροατίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το Μαυροβούνιο να παίρνει το προβάδισμα από την Κροατία με ένα γκολ και να ξεκινά το δεύτερο οκτάλεπτο με 3-2 υπέρ του Μαυροβουνίου. Οι Κροάτες ισοφάρισαν και έτσι το ημίχρονο έληξε σε 5-5. Έπειτα το Μαυροβούνιο έκανε το 7-5 όμως οι Κροάτες ισοφάρισαν ξανά (7-7) ενώ λίγο αργότερα πήραν εκείνοι το προβάδισμα με 8-9 και με αυτό το σκορ ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Τότε και οι δύο ομάδες κράτησαν σφιχτή άμυνα, όπως και σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, και μέχρι και πριν το 4ο λεπτό πριν τη λήξη δεν σημειώθηκε κανένα τέρμα. Τότε οι Μαυροβούνιοι έκαναν το 9-9, οι Κροάτες απάντησαν γρήγορα με το 9-10 όμως 24″ πριν το τέλος ο Πέρκοβιτς έκανε το 10-10 και πήγε ο αγώνας στα πέναλτι. Το πέναλτι του Κροάτη Φάτοβιτς που βρήκε στο δοκάρι αλλά και η ικανότητα του Μαυροβούνιου τερματοφύλακα Λάζοβιτς να μπλοκάρει το σουτ του Μπούκιτς, ήταν αυτά που έδωσαν στο Μαυροβούνιο την Ολυμπιακή πρόκριση στέλνοντας την Κροατία στον μικρό τελικό.

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 3-4, 2-1. Πέναλτι: 4-2.
Μαυροβούνιο: Πέρκοβιτς 1, Πέτκοβιτς 2, Πόπαντιτς 2, Βίντοβιτς 3, Ουκρόπινα 2, Ίβοβιτς 2, Σπάικ 1, Μπρουκγλιάν 1.
Κροατία: Φάτοβιτς 1, Γιόκοβιτς 2, Μπούκιτς 3, Βουκίτσεβιτς 3, Μπούσλγιε 3.