Προ-Ολυμπιακά γυναικών: Σερβία, ΗΠΑ, Ιταλία τα τελευταία εισιτήρια

Έκλεισαν και οι τελευταίες εκκρεμότητες στα 6 προ-Ολυμπιακά τουρνουά γυναικών και πλέον περιμένουμε τα 5 ηπειρωτικά τον ερχόμενο Ιανουάριο για να συμπληρωθεί η… 12άδα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Μετά το θρίλερ στο Καλίνινγκραντ, μεγάλη μάχη έγινε και στο Βρότσλαβ της Πολωνίας όπου η οικοδέσποινα έφτασε στα όρια της την πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης Σερβία, αλλά η ομάδα του Ζόραν Τέρζιτς άντεξε.

Η Πολωνία πήρε το πρώτο σετ, έχασε το δεύτερο στον πόντο (με επίθεση της Μπόσκοβιτς που γύρισε στην κερκίδα) και το τρίτο εύκολα, για να προηγηθεί με 19-14 στο και 21-16 στο δ’ σετ. Εκεί όμως η τριπλέτα Ογκνιένοβιτς, Μπόσκοβιτς, Μιχαΐλοβιτς έφεραν την ανατροπή. Αρχικά το σκορ έγινε 21-20, κατόπιν 22-22 και στο 23-23 ο Τέρζιτς έβαλε την 20χρονη Λάζοβιτς για σερβίς με το πρώτο να χαλά την υποδοχή και την Μπόσκοβιτς να κάνει το 23-24 και στο δεύτερο αφού βγήκε η άμυνα στην επίθεση της Στίσιακ,. Η Λάζοβιτς με μανσέτα από το 5 έβγαλε την τέλεια μπάλα στην Μπόσκοβιτς κι η τελευταία τελείωσε την επίθεση και την υπόθεση πρόκριση, δηλώνοντας μετά το τέλος του αγώνα:

«Είμαι περήφανη για την ομάδα μου, είμαι χαρούμενη για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και είναι πολύ σημαντικό ότι κερδίσαμε σε μια τόσο δύσκολη έδρα με φανταστικό κοινό».

Στο Σρίβεπορτ οι Ηνωμένες Πολιτείες ζορίστηκαν για ένα σετ από την Αργεντινή κι επικράτησαν στη συνέχεια εύκολα, αν και το δύσκολο ματς ήταν αυτό της δεύτερης αγωνιστικής κόντρα στην Βουλγαρία όπου έκαναν την ανατροπή στο τάι μπρέικ.

Τέλος στην Κατάνια η Ιταλία τα βρήκε σκούρα στο πρώτο σετ κόντρα στην Ολλανδία (25-23), έκανε εύκολα το 2-0 και στο τρίτο όταν προηγήθηκε με 8-3 νόμιζε ότι όλα τελείωσαν με την Ολλανδία να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 21-21. Στο 23-22 όμως η απίθανη Εγκόνου (27 πόντοι με 25/47 επιθέσεις)με μπλοκ καραμπόλα (από το χέρι της στο χέρι της Κιριτσέλα) έκανε το 24-22 και το λάθος των Ολλανδέζων τελείωσε το ματς…

Έτσι λοιπόν τα έξι εισιτήρια πήγαν σε Σερβία, Κίνα, ΗΠΑ, Βραζιλία, Ρωσία και Ιταλία.