Πρωινή καλή… μέρα

Τέσσερα μετάλλια, ένα ρεκόρ αγώνων και δύο όρια για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων/Νεανίδων του Μπακού είναι ο πρωινός απολογισμός για την ελληνική αποστολή , που ολοκληρώνει τις προσπάθειές τις σήμερα το απόγευμα στο πλαίσιο των πολυεθνών συναντήσεων εφήβων-νεανίδων στη Νετάνια του Ισραήλ.

Ο Νίκος Σοφιανίδης, με την επίδοσή του 26.30 στα 50μ ύπτιο, σημείωσε ρεκόρ αγώνων και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο πιάνοντας και το όριο για το Μπακού (26:40). Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο ήρθε για την ομάδα μας και από το Δημήτρη Δημητρίου, ο οποίος ήρθε πρώτος στα 200μ. ελεύθερο με χρόνο 1:51.49, επιβεβαιώνοντας το όριο του για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων του Μπακού
Το πρώτο χρονολογικά μετάλλιο για την Εθνική μας ομάδα ανήκει στον Γιώργο Φραγκουδάκη, στα 100μ πρόσθιο, ο οποίος κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, με χρόνο 1:03.92. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κώστας Μερετσόλιας σημείωσε χρόνο 1:03.97. Η συνέχεια ήταν εξαιρετική, με τη Φιλιώ Ραφτοπούλου να κατακτά την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, στα 200μ. ελεύθερο, με χρόνο 2:07.08.
Η Ελένη Κοντογεώργου, στα 100μ. πρόσθιο, κατέλαβε την τέταρτη θέση, με επίδοση 1:13.49, ενώ 4ος ήταν και ο Δημήτρης Νέγρης στα 1500μ. ελεύθερο με χρόνο 16:04.78. Έκτη ήταν η Μελίνα Τροχαλάκη στα 50μ. ύπτιο, με επίδοση 30.44. Πέμπτη ήταν η Ευαγγελία Κούκουλα στα 800μ. ελεύθερο στα 09:17.17