Προκριματικά εφήβων: Ήττα με 3-0 από την Τουρκία για την Εθνική

Μέτρια εμφάνιση και ήττα με 3-0 για την Εθνική εφήβων στην πρεμιέρα της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Χούμενε της Σλοβακίας.

Με εξαίρεση το γ’ σετ που είχαμε το προβάδισμα (και με διαφορά), αλλά και χαμένα σετ μπολ (δύο φορές μας έκοψαν στο μπλοκ σε κόντρα μπάλα) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (ταξίδεψε χωρίς τους Ανδρεόπουλο, Παπαλεξίου καθώς η ΕΣΑΠ δε δέχθηκε να μεταφέρει τον αγώνα των πλέι άουτ Νίκη Αιγνίου-Παναθηναϊκός από την Πέμπτη για την Τετάρτη κι έτσι αγωνίστηκε ως κεντρικός ο διαγώνιος της Εθνικής παίδων Δημήτρης Μούχλιας) είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και οι Τούρκοι έκαναν πάρτι στο μπλοκ…
Στο γ’ σετ όμως το 18-16 έγινε 20-24, για να προσπεράσουμε 25-24, ωστόσο χάσαμε τις ευκαιρίες μας…
«Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ ψηλή ομάδα, μια πολύ καλή ομάδα που πιστεύω ότι θα είναι στο βάθρο του πρωταθλήματος. Μας σταμάτησαν στο μπλοκ, εμείς δεν παίξαμε γρήγορα και είχαμε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Για μας πάντως το πιο σημαντικό παιχνίδι είναι το επόμενο με την Σλοβακία όπου θα μας δώσει και την πρόκριση» σχολίασε μετά το τέλος του ματς ο ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Λακασάς.
Αύριο η Εθνική αντιμετωπίζει στις 16:00 τη διοργανώτρια Σλοβακία και χρειάζεται μόνο νίκη.
Τα σετ: 19-25, 15-25, 26-28
ΕΛΛΑΔΑ (Λακασάς): Γεωργίου 1 (μπλοκ), Ζαΐμης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καπετανίδης 9 (9/23 επ., 24% υπ. – 0% άριστες), Μούχλιας 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κωτσάκης 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες), Ράπτης 16 (12/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 84% υπ. – 37% άριστες), Μακρυγιάννης (57% υπ. – 43% άριστες), Μελιγγιώτης, Χατζηνικολάου.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ονέρ): Μπαλτάτσι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γιλμάζ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Λαγκουμντζίγια 16 (10/23 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπουλμπούλ 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Οζτεκίν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αβτσί 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες) / Ουτς (λ, 62% υπ. – 31% άριστες), Μπουγιουκγκόζ 1 (1/1 επ.), Σαχίν 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ).