Προκριματικά Ευρωπαϊκού: Έγραψε ιστορία η Κύπρος, 3-0 την Ισπανία!

Τρομερή εμφάνιση για την Εθνική ομάδα της Κύπρου η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επικρατώντας με 3-0 της Ισπανίας!

του Δημήτρη Τυχάλα

Για να αντιληφθείτε το μέγεθος της επιτυχίας των Κυπρίων αρκεί να αναφέρουμε ότι η Εθνική ανδρών βρίσκεται στο Νο41 της κατάταξης της CEV και η πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2007 Ισπανία στο Νο14!!!

Κι αυτή η νίκη όπως αναφέρει χαρακτηριστικά στην επίσημη ιστοσελίδα της η Κυπριακή Ομοσπονδία είναι η μεγαλύτερη στην βολεϊκή ιστορία του νησιού με την προηγούμενη να έχει σημειωθεί πριν από 20 χρόνια κόντρα στην Τουρκία στο θρυλικό Κύπελλο Άνοιξης.

Οι Κύπριοι και στην πρεμιέρα του πρώτου τουρνουά πριν από πέντε ημέρες είχαν κάνει την καλύτερη τους εμφάνιση αποσπώντας ένα σετ, ωστόσο σήμερα ήταν όλοι συγκλονιστικοί.

Ο Αργεντιμός τεχνικός Κανεστράτσι αποφάσισε να πέρασει στη διαγώνιο τον Ελευθερίου αντί του Χαριδήμου και να βάλει τον Σαββίδη παρτενέρ του Σιαπάνη στους ακραίους.

Ο Ελευθερίου ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους (15/36 επ. 1 μπλοκ) κι ο Σιαπάνης είχε 16 (14/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ και 55% υπ.-27% άριστες) ενώ ο Σαββίδης άντεξε στην πίεση του ισπανικού σερβίς (σήκωσε 31 υποδοχές με 45% και 23% άριστες δίνοντας μόνο έναν άσο).

Κομβικό σημείο του αγώνα η ανατροπή της Κύπρου στο πρώτο σετ όπου έχανε με 11-16 και 22-24, αλλά το πήρε με 27-25, ενώ στα άλλα δύο είχε το καθαρό μυαλό στο φινάλε για να τα πάρει στις λεπτομέρειες.

Παρά την πρώτη της νίκη πάντως η Κύπρος δεν έχει ελπίδες πρόκρισης, ενώ πανηγύρισε διπλά η Λετονία που κέρδισε εύκολα τη Μολδαβία.

Οι Μολδαβοί δύο ημέρες μετά τη νίκη τους επί της Ισπανίας εμφανίστηκαν αγνώριστοι και ειδικά μετά το πρώτο σετ (ήταν μπροστά μέχρι το 16-15 ήταν μπροστά στο σκορ) δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους Έγκλεσκαλνς, Όζολινς με τους Λετονούς να είναι πλέον μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία και αύριο κόντρα στην Ισπανία να έχουν την ευκαιρία να σφραγίσουν την πρόκριση.