Πρόωρο τέλος για το πρωτάθλημα

Όλο το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 των γυναικών είναι τα παιχνίδια Βουλιαγμένης-Ολυμπιακού. Πάντα ντέρμπι και πάντα συγκλονιστικά. Στο σημερινό, οι ερυθρόλευκες τελείωσαν πρόωρα την κανονική περίοδο και πήραν το απόλυτο προβάδισμα για τον τίτλο επικρατώντας με .

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Στο κολυμβητήριο του Λαιμoύ, η ομάδα της Βουλιαγμένης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο οκτάλεπτο να πάρει το προβάδισμα με +2 (4-2) έχοντας σε εξαιρετική μέρα τη Χυδηριώτη.
Στη συνέχεια ο Ολυπιακος ισορρόπησε το πανχνίδι για να κλείσει το ημίχρονο υπολειπόμενος δύο τέρματα (7-5), έχοντας όμως βάλει φρένο στη φόρα που είχε η Βουλιαγμένη από το πρώτο οκτάλεπτο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η ανατροπή για να φτάσουν οι ερυθρόλευκες στην ισοφάριση με την Μπιανκόνι 3:43 (8-8) πριν από τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου και να περάσουν μπροστά (8-9) με την Τεντζαλίδου στο 02:02 πριν τη λήξη. Ακολούθησαν δύο τέρματα από την Μπιανκόνι τα οποία έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με +3 κλείνοντας το οκτάλεπτο με επί μέρους σκορ 1-6!
Στην τελευταία περίοδο, η Βουλιαγμένη συνήλθε από το μπλακ άουτ του τρίτου οκταλέπτου και άρχισε να βρίσκει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα σκοράροντας ένα πολύ γρήγορο τέρμα στα 17 δευτερόλεπτα από την έναρξη με την Τσουκαλά. Στο 3;33 πριν από τη λήξη, η ρουμπάσε κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο γκολ (12-13), όμως στην επόμενη φάση η Ασημάκη κέρδισε την αποβολή και η Μπιανκόνι σκόραρε για να κάνει το 12-14.
Η αρχηγός της Εθνικής ωστόσο, σκοράρει εκ νέου για τη Βουλιαγμένη και ξαναφέρνει το παιχνίδι στο γκολ (13-14), 2:33 πριν από τη λήξη.
Στο τελευταίο λεπτό, η Βουλιγμένη είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά έκανε λάθος στην παίκτρια παραπάνω και τελικά το σκορ έμεινε 13-14 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οκτάλεπτα 4-2, 3-3, 1-6, 3-2, 5-3
Βουλιαγμένη (Καμμένου) Χυδηριώτη 2, Ξενάκη 1, Κοντογιάννη 1, Τσουκαλά 2, Κώτσια 2, Ρουμπέση 3, Διαμαντοπούλου 1,
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Μ. Πλευρίτου 3, Μανωλιουδάκη 1, Ασημάκη 2, Αβραμίδου 2, Ελευθεριάδου 1, Μπιανκόνι 4, Τεντζαλίδου 1