Πρωταθλητές Τζωρτζάκης και Φασόη στην ατομική χρονομέτρηση

Πρωταθλητές Ελλάδος αναδείχθηκαν οι Πολυχρόνη Τζωρτζάκης και Βαρβάρα Φασόη στην ατομική χρονομέτρηση, στο πλαίσιο του πανελληνίου πρωταθλήματος δρόμου στην Άρτα.

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου ξεκίνησε σήμερα (4/9) στην πόλη της Άρτας, για πρώτη φορά, και ήδη οι πρώτοι πρωταθλητές Ελλάδος αναδείχθηκαν. Στην ατομική χρονομέτρηση ανδρών ο Κρητικός ποδηλάτης Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ήταν ο νικήτης με 46:13. Δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Αβδέλας με 47:47 και τρίτος ο νεαρός Παναγιώτης Καρατσίβης με 48:49 που μετά τα μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πίστας, στην κατηγορία των εφήβων, δείχνει πως είναι εξίσου ανταγωνιστικός και στην ποδηλασία δρόμου.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Βαρβάρα Φασόη με 38:16 ήταν η πρωταθλήτρια του αγώνα. Τη Φασόη ακολούθησε η Αργυρώ Μιλλάκη που με 39:34 ήταν δεύτερη στον αγώνα ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Αθηνά Χατζηστύλη με 40:53.