ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Η ομάδα πόλο των γυναικών, νίκησε τον τελικό της Βουδαπέστης την ουγγρική Ντουναϊσβάρος 7-6 και κατέκτησε το 2ο τίτλο του στην ευρωλίγκα και συνολικά τέταρτο ευρωπαϊκό τίτλο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δυνατές άμυνες. Έβγαλε και μία τέτοια στον παίκτη παραπάνω. Οι «ερυθρόλευκες» σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι μέσα σε μισό λεπτό, το δεύτερο με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου στο 5:30’’. Μάλιστα, προηγήθηκαν στο 4:28’’ με άπιαστο σουτ του Νικόλ Ελευθεριάδου (1-0). Η Ντουναϊσβάρος ισοφάρισε σε 1-1 στον παίκτη παραπάνω, αλλά ο Θρύλος βρήκε και δεύτερο γκολ, στο 2:25 με το τέρμα της Βάσως Πλευρίτου. Οι Ουγγαρέζες ισοφάρισαν ξανά με τη Γκάρντα, στο 1:12’’, ξανά στον παραπάνω. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με 3-2, με το τέρμα της Μαργαρίτας Πλευρίτου στα 39’’.
Η Μάγιαρι απέκρουσε το σουτ της Ελευθερίας Πλευρίτου στον παραπάνω και στην επόμενη επίθεση η Σίλαγκι έκανε το 3-3. Η ίδια πολίστρια έκανε το 3-4 στο 6:06’’, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Ντουναϊσβάρος. Η Βάσω Πλευρίτου «έγραψε» το 4-4 στο 5:02’’, ενώ η Τσουκαλά είχε δοκάρι τρία λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Η Άλκηστη Αβραμίδου με πέναλτι στα 16’’ έκανε το 5-4 και έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού.

Η Ντουναϊσβάρος ισοφάρισε στο 6:52’’ με το τρίτο τέρμα της Γκάρντα, φάση που η άμυνα δεν λειτούργησε ιδανικά. Η Αβραμίδου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 3:45’, μιας και αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η Μυριοκεφαλιτάκη. Η Γκάρντα, αντίθετα, ευστόχησε στο πέναλτι στο 3:22’’ και έκανε το 5-6. Η Τσουκαλά απάντησε πολύ γρήγορα, ισοφαρίζοντας στο 2:06’’ σε 6-6, ενώ η Ελευθερία Πλευρίτου είχε δοκάρι στον παραπάνω λίγο πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγάλες άμυνες, βρήκε το γκολ από τη Βάσω Πλευρίτου στο 2:40’’ και πήρε το κύπελλο!

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 1-2, 1-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Τορνάρου, Πλευρίτου Β. 3, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιάτη, Σταματοπούλου.

ΝΤΟΥΝΑΪΣΒΑΡΟΣ (Αττίλα Μίχοκ): Μάγιαρι, Σιλάγκι 2, Παλ, Χούσζτι, Χόρβατ, Μαχιέου, Σζάμπο, Γκάρντα 4, Ζίγκλερ, Μούσκι, Μπρεζόφσκι, Σζέλακ, Σάιμπεν.

Στον μικρό τελικό η Ούιπεστ νίκησε 15-10 τη ρωσική Ουραλότσκα και πήρε την 3η θέση.