Πρωταθλητής Ευρώπης ο Πιλίδης!

Ακόμα μία μεγάλη διάκριση πρόσθεσε στο βιογραφικό του, ο Γιώργος Πιλίδης ο οποίος στέφθηκε πρωταθλητής ευρώπης στην κατηγορία των 54 κιλών της ελευθέρας πάλης.

Μετά το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ο Πιλίδης κατέκτησε το χρυσό στο ευρωπαϊκό που διεξάγεται στη Στοκχόλμη της Σουηδίας, επικρατώντας στον τελικό επί του Αρμένιου Αρσέν Χαρουτιουνιάν με το νικητήριο σημείο να έρχεται οκτώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα!
Στην πορεία του προς τον τελικό το χρυσό παιδί της ελληνικής πάλης κέρδισε στον προκριματικό γύρο των Μπρεζίνσκι (Πολωνία) με πτώση. Στους «16» επιβλήθηκε με 8-5 στα σημεία του Κασούμοφ (Αζερμπαϊτζάν). Στα προημιτελικά νίκησε με 4-2 τον Αμίσοφ (Αζερμπαϊτζάν) και στον ημιτελικό έκαμψε την αντίσταση του Ντζεμπισασβίλι (Αζερμπαϊτζάν) με 7-5.
Εν τω μεταξύ, 5ος στην κατηγορία των 46κ. ήρθε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής έχασε για το χάλκινο μετάλλιο με 9-4 από τον Κόβακς (Ουγγαρία). Ωστόσο, νωρίτερα είχε χάσει μοναδική ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό. Στον ημιτελικό ο Κουγιουμτσίδης αν και προηγήθηκε με 4-0 και 6-4 του Παπικιάν, 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Αρμένιος έκανε πέρασμα, ισοφάρισε σε 6-6 και στέρησε από τον Ελλάδα ένα δεύτερο μετάλλιο.