Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός!

Στην καλύτερη σειρά τελικών των τελευταίων ετών, η ομάδα πόλο των γυναικών του Ολυμπιακού νίκησε 7-5 τη Βουλιαγμένη στην 5η αναμέτρηση και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας.

Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι από την αρχή παρά τη νευρικότητα των δυο ομάδων. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με την Ασημάκη να κάνει το 1-0. Η Βουλιαγμένη απάντησε άμεσα, με σουτ της Χαραλαμπίδη από την περιφέρεια για το 1-1. Όμως η νευρικότητα των παικτριών του Χάρη Παυλίδη συνεχίστηκε και έτσι το σκορ στο τέλος του οκταλέπτου έμεινε στο 1-1. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε 0/5 στον παίκτη παραπάνω στην πρώτη περίοδο.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με την Βουλιαγμένη να παίρνει το προβάδισμα χάρη σε τέρμα της Χυδηριώτη από την περιφέρεια (1-2), με τον Ολυμπιακό όμως να απαντάει γρήγορα με ένα 2-0 σερί για το 3-2 με τα τέρματα των Τσουκαλά και Μαργαρίτας Πλευρίτου. Τα λάθη συνεχίστηκαν και από τις δύο ομάδες, με τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει με την Διαμαντοπούλου από την περιφέρεια για το 3-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Χάρη Παυλίδη μπήκε αρκετά δυνατά. Χάρη σε τέρμα της Μπάκλινγκ προηγήθηκε με 4-3, με την Ράνεϊ όμως να ισοφαρίζει άμεσα σε 4-4. Δύο αποβολές κέρδισε σε αυτό το οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός και εκμεταλλεύτηκε τη μία, με την Τσουκαλά να σκοράρει για το 5-4 και στη συνέχεια την Σταματοπούλου να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά δύο τερμάτων με τη Ασημάκη στο 6:00 (6-4) όμως η Βουλιαγμένη με τη Ράνεϊ έκανε το 6-5. Ακολούθησε η αποβολή της Αλεξίας Καμμένου από τον πάγκο της Βουλιαγμένης και το γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου στα 55 δευτερόλεπτα που έκρινε τον τίτλο για τον Ολυμπιακό.

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-1, 2-14

Ολυμπιακός: Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Έγκενς, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 1, Μπάκλινγκ 1, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα, Παπαναστασίου, Φουντωτού.

Βουλιαγμένη: Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη , Κοκκινάκη, Ξενάκη, Ειρ. Νίνου, Πάτρα, Κώτσια, Β. Διαμαντοπούλου 1, Ράνεϊ 2, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Π. Νίνου, Γιαννοπούλου.