ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, εντυπωσιακός ο νεοφώτιστος Ηρακλής

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του στην επιτραπέζια αντισφαίριση των ανδρών καθώς αναδείχθηκε πρωταθλητής, ενώ η έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε ήταν ο νεοφώτιστος Ηρακλής.

Το πρωτάθλημα είχε κριθεί από τον πρώτο γύρο που ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει τον Ηρακλή και στη σημερινή τελευταία αγωνιστική οι ομάδες είχαν την ευκαιρία να παίξουν απελευθερωμένα καθώς δεν υπήρχα βαθμολογικο ενδιαφέρον.
Η 18η αγωνιστική περιλάμβανε την αναμέτρηση του πρωταθλητή Ολυμπιακού με τον 2ο της κατάταξης Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Σε αντίθεση όμως, με το συναρπαστικό ματς του 1ου γύρου, το σημερινό ήταν τυπική διαδικασία, πρώτον γιατί είχε κριθεί ο τίτλος και δεύτερον γιατί οι Βορειοελλαδίτες δεν έπαιξαν πλήρεις. Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 4-0 αγωνιζόμενοι με τους Παπαγεωργίου, Σγουρόπουλο και Σταματούρο (δεν μετείχε ο Ρηνιώτης), ενώ ο Ηρακλής παρέταξε τους Παπαδάκη, Μανουσώφ και Γραμμένο (δεν είχε Βλοτινό και Γέφτοβιτς).
Ο Ολυμπιακός στους άνδρες και ο ΔΑΟ Ταύρου στις γυναίκες ολοκλήρωσαν αήττητοι την πορεία τους μέχρι τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας, ενώ και ο ΑΛΦΑ τέλειωσε θετικά τη διαδρομή του μέχρι την πρωτιά στην Α2 γυναικών.