Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο χάντμπολ η Ισπανία (videos)

Η ομάδα χάντμπολ των ανδρών της Ισπανίας, είναι η νέα κάτοχος του ευρωπαϊκού τίτλου καθώς πριν από λίγο κέρδισε στον τελικό του Ζάγκρεμπ τη Σουηδία 29-23 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή και MVP τον τερματοφύλακα Αρμπάτ Στέμπικ.

Μετά από τέσσερις χαμένους τελικούς, η Ισπανία πήρε το στέμα στη Ζάγκρεμπ Αρένα. Για περίπου 30 λεπτά οι Ισπανοί από ότι φαινόταν δεν θα μπορούσαν να σπάσουν την κατάρα των χαμένων τελικών. Ωστόσο με εκπληκτική άμυνα στην οποία ηγήθηκε ο Ραούλ Εντρέριος η Ισπανία πήρε τον πρώτο της τίτλο μετά από πέντε χρόνια όταν είχε στεφθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2013.
Οι Σουηδοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά παίρνοντας το προβάδισμα με 5-1 και τον τερματοφύλακα τους Μίκαελ Άπελγκρεν να κάνει τη μία απόκρουση μετά την άλλη με το 5-1 να γίνεται 9-6 για τη Σουηδία. Οι Ισπανοί όμως δεν τα παράτησαν και με καλή άμυνα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να είναι 14-12 υπέρ των Σκανδιναβών.
Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν και ο λόγος ήταν ο Στέρμπικ. Ο 38χρονος τερματοφύλακας που κλήθηκε στον ημιτελικό να αντικαταστήσει τον τραυματία Γκονζάλο Πέρεζ Ντε Βάργκας που τραυματίστηκε, κράτησε τους Σουηδούς στα πρώτα 12 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου στο… ένα γκολ με τους Ισπανούς να κάνουν σερί 9-1. Κάπου εκεί τελείωσε ο τελικούς καθώς οι Σουηδοί δεν κατάφερε να γίνουν απειλητικοί και για πρώτη φορά στην ιστορία τους ηττήθηκαν σε τελικό! Η Ισπανία πήρε και το εισιτήριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2019.