ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Πρώτη δύναμη στα Βαλκάνια!

Στόχος επετεύχθη για την ελληνική αποστολή στο βαλκανικό πρωτάθλημα κωπηλασίας εφήβων – νεανίδων και παίδων – κορασίδων στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη.

Η Ελλάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στη γενική βαθμολογία για δεύτερη συνεχόμενη φορά μετά την Κωνσταντινούπολη το 2017 κάτι που δεν έχει προηγούμενο στην ιστορία της διοργάνωσης ενώ πήρε την πρώτη θέση και στη κατηγορία των κοριτσιών και ήταν δεύτερη στα αγόρια.
Κατά την δεύτερη μέρα των αγώνων σήμερα Κυριακή κατέκτησε 5 χρυσά και δυο χάλκινα φτάνοντας έτσι συνολικά και 16 μετάλλια εκ των οποίων 8 χρυσά, 5 ασημένια και 3 χάλκινα.
Μετά την ολοκλήρωση του βαλκανικού πρωταθλήματος ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Κοντομανώλης τόνισε: «Είναι μια καταπληκτική χρονιά που επιβεβαιώνεται και σε αυτούς τους αγώνες με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη γενική βαθμολογία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κάτι που δεν έχει προηγούμενο για την Ελλάδα. Το συγκεκριμένο επίτευγμα δείχνει την ποιοτική δουλειά που γίνεται από την ομοσπονδία τους προπονητές αλλά και τα παιδιά για να φτάσουμε όλοι μαζί να πανηγυρίζουμε σήμερα αυτή την επιτυχία. Είναι μια συνέχεια των επιτυχιών του παγκοσμίου πρωταθλήματος Εφήβων και έπεται και συνέχεια με το Ευρωπαικό στο Μπρεστ αλλά και στη συνέχεια το παγκόσμιο Ανδρών-Γυναικών. Το παρόν και το μέλλον της Ελληνικής κωπηλασίας είναι εδω είναι παρόν. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι βοήθησαν για να κατακτήσουμε μια ακόμη κορυφή εδώ στους Βαλκανικούς».