ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πρώτη ήττα για τον Γκιώνη

Έπρεπε να φτάσει στον προημιτελικό για να γνωρίσει την πρώτη του ήττα για φέτος στο τσάμπιονς λιγκ ο Παναγιώτης Γκιώνης και μαζί με αυτόν και η Μπορούσια Ντίσελντόρφ.

Η γερμανική ομάδα ηττήθηκε στη Γαλλία (μετά από 20 σερί νίκες) από την κάτοχο του τροπαίου Ποντουάζ με 3-1 και η πρόκριση στον ημιτελικό θα κριθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο Ντίσελντορφ.
Το μεγάλο αστέρι της ομάδας, Τίμο Μπολ δε βρέθηκε σε καλή μέρα χάνοντας δύο φορές, ενώ ο Παναγιώτης Γκιώνης από τον Πορτογάλο Μάρκος Φρέιτας, ο οποίος με δύο νίκες εξελίχθηκε σε κορυφαίο πρόσωπο του προημιτελικού.
Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 5-1, όμως ο Φρέιτας ισοφάρισε γρήγορα και στο κρισιμότερο σημείο του σετ ο Γκιώνης έχασε δύο άμυνες και μία υποδοχή. Ο 35άχρονος άσος είχε καλύτερο ξεκίνημα από τον αντίπαλό του και στο 2ο σετ. Εκεί υπερασπίστηκε τη σταδιακή διαφορά 2 και 3 πόντων και τελικά έκανε το 1-1 στα σετ με 11-7. Η συνέχεια όμως, άνηκε αποκλειστικά στον κάτοχο του Europe Cup, ο οποίος ήταν φοβερά αποτελεσματικός στην επίθεση, πέρασε την τακτική του και απέφυγε τα λάθη για να πάρει με διαφορά τα δύο επόμενα σετ.
Η εξέλιξη του αγώνα Ποντουάζ-Μπορούσια 3-1
Μάρκος Φρέιτας-Παναγιώτης Γκιώνης 3-1 (11-8, 7-11, 11-4, 11-3)
Βανγκ Τζιαν Τζουν-Τίμο Μπολ 3-1 (4-11, 11-7, 13-11, 11-8)
Κρίστιαν Κάρλσον-Σαράθ Καμάλ Ατσάντα 2-3 (10-12, 11-7, 11-4, 9-11, 7-11)
Φρέιτας-Μπολ 3-1 (11-8, 8-11, 13-11, 11-8)
Η ρεβάνς θα γίνει την Παρασκευή 23 Ιανουαρίου στο Ντίσελντορφ και θ’ αρχίσει στις 20.00 ώρα Ελλάδας.