Πρώτη ήττα για τους νέους

Οι Κροάτες έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί της Εθνικής ομάδας πόλο των νέων που συμμετέχει σε τουρνουά που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, ηττήθηκε από την Κροατία 10-8 παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τρία γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Εθνική δεν ήταν συγκεντρωμένη και με ένα επί μέρους σκορ 8-3 υποχρεώθηκε σε ήττα 12-8 και πλέον η νίκη επί της Ουγγαρίας στις 19:00, είναι επικτακτική προκειμένη η ελληνική ομάδα να προκριθεί στον τελικό του τουρνουά.
Οκτάλεπτα 2-2, 0-3, 5-2, 3-1
Για την ελληνική ομάδα σκόραραν οι: Γιαννόπουλος 2, Παπαναστασίου 2, Γαρδίκας 1, Τσολακούδης 1, Λιαπάκης 1, Γκιουβέτσης 1.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, Σερβία – Γερμανία 11-5 και Ουγγαρία – Μαυροβούνιο 11-10.
Εκτός από την αναμέτρηση Ελλάδα – Ουγγαρία, υπάρχουν και τα ματς Σερβία – Μαυροβούνιο και Κροατία – Γερμανία.
Οι δύο πρώτοι της τελικής κατάταξης θα παίξουν στο μεγάλο τελικό, ο 3ος και ο 4ος στο μικρό τελικό και οι δύο τελευταίες ομάδες θα παίξουν για τις θέσεις 5-6.