Πρώτη νίκη για την Παναχαϊκή

Με νέο προπονητή και με ποδαρικό στο Κουκούλι, η Παναχαϊκή σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της βόλεϊ λιγκ με 3-1 επί της Κηφισιάς για την τρίτη αγωνιστική.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 1-0 σετ έχοντας κορυφαίο τον Γιορντάνοφ. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως, η Παναχαϊκή με τον Ρουμελιώτη και τον Μπαράχας έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 16-14. Με έναν άσσο του Ρουμελιώτη και μπλοκ του Βλαχοστάθη η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-21 αλλά η Κηφισιά με τον Λάππα στο σερβίς και τον Γιορντάνοφ να τελειώνει κόντρα επιθέσεις κατάφερε να κάνει σερί 4-0 προσπερνώντας με 25-24. Ο Μπαράχας ισοφάρισε, ο Παπαγγελόπουλος έδωσε πάλι προβάδισμα με 26-25. Ο Νικολάκης έχασε το σερβίς (26-26) και στην επόμενη φάση ο Παπαγγελόπουλος κάρφωσε άουτ σε πρώτο χρόνο. Το σετ πήρε ο Μπαράχας με επίθεση κάνοντας το 28-26 και το 1-1 σετ.
Από τη στιγμή που ισοφάρισε η Παναχαϊκή πάτησε ακόμα πιο καλά στον αγώνα και μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ. Με τον Ρουμελιώτη να είναι ασταμάτητος η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα 2-3 πόντων και στο 17-14 έκανε σερί 4-0 για το +7 (21-14) φτάνοντας στο 2-1 σετ.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με την Παναχαϊκή να πιέζει στο σερβίς και να ανεβάζει στροφές όσο περνούσε η ώρα, ενώ η Κηφισιά έκανε πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία που μπορούσε να πάρει πάλι τον έλεγχο. Οι πατρινοί είχαν συνέχεια το προβάδισμα και μέσα σε αποθέωση πήραν τη νίκη με 3-1.

Tα σετ 3-1 (22-25, 28-26, 25-17, 25-21)