Πρώτος και με διαφορά

Αγέραστος, ακούραστος και άψογα προπονημένος, ο Χρήστος Γαρέφης κέρδισε έναν ακόμα αγώνα στην πλούσια αθλητική του καριέρα. Ο 60χρονος αθλητής αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία 60-64 ετών στην Ελβετία.

Στην πρώτη από τις δύο συμμετοχές του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γενεύης, ο Χρήστος Γαρέφης χρίστηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην απόσταση σπριντ στη κατηγορία 60-64 ετών και μάλιστα με διαφορά τεσσάρων λεπτών περίπου από τον δεύτερο. Ο Γαρέφης έκανε συνολικό χρόνο 1:13:51 (κολύμβηση 11:10, ποδηλασία 36:32, τρέξιμο 21:33). Δεύτερος με 1:17.15 ήταν ο Γερμανός Γκέραρντ Σλούτερ και τρίτος ο Βρετανός Κέιθ Μπέιτ με 1:21.06. Ο Γαρέφης θα τρέξει αύριο στη στάνταρ απόσταση.
Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, στην κατηγορία 45-49 ετών απόσταση σπριντ αγωνίστηκε η Λουκία Λουκοπούλου, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 1:19.25 (κολύμβηση 14:13, ποδηλασία 38:41, τρέξιμο 21:28). Πρώτη με επίδοση 1:12.52 ήταν η Ελβετίδα Μπριγκίτε Μακμάχον και δεύτερη η συμπατριώτισσά της Τάνια Ούμπριχτ με χρόνο 1:16.02. Σήμερα στις 13:00 στην ελίτ κατηγορία των ανδρών, αγωνίζεται ο Τζέιμς Χρόνης.