Πρώτος με ισοπαλία

Στο εσωτερικό διπλό της Εθνικής ομάδας των γυναικών, μπλε εναντίον κόκκινων παίχθηκε το απόλυτο ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Βουλιαγμένη και Ολυμπιακός το πάλεψαν μέχρι τέλους και τελικά έμειναν ισοπαλοι 7-7 με τις ερυθρόλευκες να έχουν το πλεονέκτημα για την πρώτη θέση λόγω διαφοράς τερμάτων.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο αγώνες είχε πολλές ιδιαιτερότητες. Πέρα από το γεγονός ότι οι δύο ομάδες στην ουσία αποτελούν την Εθνική, κοντραρίστηκαν για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος που δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τον τελικό των πλέι οφ. Επίσης, είχαμε και την επιστροφή της Αλεξάνδρας Ασημάκη στο κολυμβητήριο του Λαιμού, 281 μέρες μετά την τελευταία της εμφάνιση και αφού έχει μεσολαβήσει ένα μεγάλο σίριαλ με τη μεταγραφή της, απο τη Βουλιαγμένη στον Ολυμπιακό.
Μετά από όλα αυτα, οι ερυθρόλευκες του Χάρη Παυλίδη κρατούν το πλεονέκτημα έδρας με την ισοπαλία, καθώς έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων.
Ο αγώνας ξεκίνησε με δυνατές άμυνες με την τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να δίνει ψυχολογία στις συμπαίκτριες της, πραγματοποιώντας τρεις σπουδαίες αποκρούσεις. Το σκορ άνοιξαν οι ερυθρόλευκες, οι οποιες ξεκίνησαν με χαμένο πέναλτι, αλλά η Μπιανκόνι έκανε το 0-1. Ισοφάρισε η Τσουκαλά για τη Βουλιαγμένη και η πολύπειρη Γερόλυμου την έβαλε και μπροστά κάνοντας το 2-1. Ο Ολυμπιακός όμως είχε τις απαντήσεις και με τις Αβραμίδου, Μπιανκόνι έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενος 2-3.
Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με κλειστές άμυνες, πολύ δύναμη, αλλά με τη Βουλιαγμένη να σκοράρει πρώτη. Η Ρουμπέση έκανε το 3-3 στην παίκτρια παραπάνω, αλλά η Ασημάκη σημείωσε το πρώτο γκολ στην πισίνα του Λαιμού ως αντίπλος της Βουλιαγμένης και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, για να διπλασιάσει τα τέρματά της και να κλείσει το ημίχρονο, με ακόμα ένα γκολ και το σκορ να είναι στο 3-5.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Βουλιαγμένη έπαιξε εξαιρετική άμυνα και σκόραρε δύο φορές με τις Γερόλυμου (πέναλτι) και Τσουκαλά και έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας ισοφαρίσει τον Ολυμπιακό 5-5.
Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ως το απόλυτο ντέρμπι. Η Αβραμίδου έβαλε μπροστά στον Ολυμπιακό και σχεδόν αμέσως ισοφάρισε η Χυδηριώτη. Η Μπιανκόνι που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα έκανε το 6-7 στην κόντρα. Η Γερόλυμου απαντά (7-7) τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός μένει χωρίς την Μπιανκόνι που αποχωρεί με τρίτη αποβολή. Ακολούθησαν οι αποβολές Αβραμίδου και Ρουμπέση. Τελικά η Βουλιαγμενη στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να σκοράρει και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 7-7 και την Ασημάκη να αποβάλεται στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Να θυμίσουμε ότι ο αγώνας του πρώτου γύρου στο Παπαστράτειο είχε λήξει ισοπαλος 10-10.
Τα οκτάλεπτα 2-3, 1-2, 2-0, 2-2
Βουλιαγμένη (Δήμας) Τσουκαλά 2, Γερόλυμου 3, Ρουμπέση 1, Χυδηριώτη 1.
Ολυμπιακός (Παυλίδη) Μπιανκόνι 3, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2.