Πρώτος ο Εθνικός, στο κόλπο η ΝΕ Πατρών

Η ομάδα πόλο των γυναικών του ΕΘνικό έκανε το 4Χ4 στο όμιλο της δεύτερης φάσης και εξασφάλισε την πρόκριση για τη συνέχεια, ενώ σπουδαία νίκη σημείωσε η ΝΕ Πατρών η οποία μπήκε και αυτή στο κόλπο για τη δεύτερη θέση.

Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 7-6
Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε ο Εθνικός επικρατώντας δύσκολα 7-6 επί του ΝΟ Ρεθύμνου στο Παπαστράτειο. Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο, ένα πρώτο οκτάλεπτο το οποίο είχε μόλις ένα γκολ από πλευράς ΝΟ Ρεθύμνου. Ο Εθνικός ισοφάρισε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα σχετικά κλειστό παιχνίδι δίχως πολλές φάσεις. Στη συνέχεια, με την Έλενα Φαρμάκη να αποβάλλεται με τρεις ποινές, η ομάδα του Εθνικού έκανε ένα σερί 3-0 στο τρίτο οκτάλεπτο φτάνοντας το σκορ στο 6-3. Οι πολίστριες του Κώστα Φιτσανάκη αντέδρασαν στο τελευταίο οκτάλεπτο, έφτασαν στην ισοφάριση εκμεταλλευόμενες τον παίκτη παραπάνω, όμως 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Νιαρχάκου, με το τέταρτο προσωπικό της γκολ, χάρισε τη νίκη στις γηπεδούχους.
Οκτάλεπτα 0-1, 3-2, 3-0, 1-3
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κώστας Βαμβακάρης) Σ. Δουρέκα, Καλαργυρού 1, Α. Δουρέκα, Βάσιλα 1, Αποστολίδου, Κούβδου, Λογοθέτη, Νιαρχάκου 4, Φραγκιουδάκη, Γκούζουλα, Κοντογιάννη 1, Τζούρκα, Κατσιμπρή, Χατζηκυριακάκη
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης) Φ. Κυριακάκη, Σαφέτη 1, Μ. Καρυπίδου 1, Κ. Κυριακάκη, Μ. Φαρμάκη 1, Γαβαλα, Συριανόγλου, Στρατιδάκη, Πέττα, Ε. Φαρμάκη 2, Η. Καρυπίδου 1.

ΝΕ Πατρών – ΑΝΟ Γλυφάδας 7-6
Ενα γκολ της Σολανάκη λίγο πριν από το τέλος του αγώνα χάρισε τη νίκη στη ΝΕ Πατρών με 7-6 επί του ΑΝΟ Γλυφάδας στο «Πεπανός» και πλέον όλα είναι ανοιχτά στον όμιλο, αφού ο ΝΟ Ρεθύμνου έχει έξι βαθμούς και ΝΕ Πατρών με ΑΝΟ Γλυφάδας από τρεις. Μία από τις τρεις θα πάρει την προνομιούχο δεύτερη θέση και μαζί με τον Εθνικό θα συνεχίσει.
Οκτάλεπτα 1-1, 1-1, 1-1, 4-3
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Μπιτσάκος) Γιαννακέα, Ανδουτσέλη, Πετάση, M. Μπαλάτσα, M. Μανέτα, Σ. Μανέτα 1, Ν. Μπαλάτσα, Λυκοθανάση, Μοίραλη, Μπιτσάκου 2, Κουτέλη 1, Σολανάκη 3, Ζαφειράκη, Ευδ. Τσιμάρα, Ευτ. Τσιμάρα.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Τάσος Πυρπυρής) Ζοφώλη, Τσελέντη, Ελληνιάδη, Λούδη 1, Μαμόγλου 3, Κόλλια, Α. Παπαναστασίου, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου 1, Κολτσίδα, Δ. Παπαναστασίου 1, Ντάσιου, Αρχοντάκη, Κοντονή, Γιαννοπούλου.

Νηρέας – Τρίτωνας 9-5
Το προβάδισμα για τον ένα βαθμό της έβδομης θέσης απέκτησε ο Νηρέας Χαλανδρίου που επικρατησε στην έδρα του επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου 9-5 στη μονομαχία για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Χαλανδρίου και η ομάδα του Τρίτωνα ήταν εκείνη που κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 1-0, σε ένα οκτάλεπτο όπου κυρίαρχο ρόλο έπαιξαν οι άμυνες. Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που τις βρήκε ισόπαλες με 3-3. Μάλιστα, ο Τρίτωνας έφτασε να προηγείται με 3-1, ωστόσο η είσοδος της Τετζαλίδου άλλαξε τα πράγματα και με τα δύο της τέρματα πέτυχε την ισοφάριση.
Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Νηρέας πήρε τελικά το προβάδισμα και έφτασε το σκορ στο 6-4, για να έρθουν τρία ακόμη τέρματα στην τελευταία περίοδο να διαμορφώσουν το τελικό 9-5 υπέρ της ομάδας της Ευτυχίας Καραγιάννη.
Οκτάλεπτα: 0-1, 3-2, 3-1, 3-1
ΝΗΡΕΑΣ (Ευτυχία Καραγιάννη) Ν. Στρατάκου, Τετζαλίδου 3, Κάσσαρη, Παπατριανταφύλλου, Τριχά, Μαστροκαλού 2, Μαυρέλου 2, Μπόβαλη 1, Τορνάρου, Δούλη 1, Εξαρχάκου, Αγγελίδη, Οικονομίδη, Αδάμη, Α. Στρατάκου.
ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Άγγελος Γαρελίδης) Λάζαρη, Σαμαρά 2, Ανδρή, Κούζουνα, Παντελίδου, Αποστολίδου, Παλαιοδήμου, Καλογερά, Μαλλιαρού, Αργυρού 1, Σελετοπούλου 2, Παπαδάκη, Λίβα, Κώτσου.