Connect with us

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Πρόβα παγκόσμιου στη Ρουμανία για τη Δερβίση

Published

on

Σε τροχιά παγκόσμιου πρωταθλήματος ρυθμικής γυμναστικής μπαίνει η Μαρία Δερβίση, η οποία θα μετρήσει τις δυνάμεις της στο παγκόσμιο Τσάλεντζ Καπ του Κλουζ, από τις 23 έως τις 25 Αυγούστου).
 
Η 17χρονη πρωταθλήτρια αναχωρεί αύριο (Τετάρτη 21/08) για τη ρουμανική πόλη, συνοδευόμενη από την προπονήτριά της Μορφούλα Ντώνα και τη διεθνή κριτή Σοφία Μπούρα, με στόχο να αφήσει τις καλύτερες δυνατές εντυπώσεις ενόψει του προ-Ολυμπιακού παγκόσμιου πρωταθλήματος, που θα φιλοξενηθεί τον ερχόμενο μήνα στο Μπακού (16-22 Σεπτεμβρίου). Εκεί, η Δερβίση θα αποτελέσει μία από τις τρεις Ελληνίδες εκπροσώπους του ατομικού, μαζί με τις Ελένη Κελαϊδίτη και Ιωάννα Μαγοπούλου.
 
Η προσπάθειά της στο παγκόσμιο Τσάλεντζ Καπ της Ρουμανίας θα ξεκινήσει την Παρασκευή (23/08) με τα προγράμματα σε στεφάνι και μπάλα, για να συνεχιστεί το Σάββατο (24/08) με τα προγράμματα σε κορύνες και κορδέλα, ώστε από το βαθμολογικό άθροισμα των τεσσάρων οργάνων να προκύψει η τελική κατάταξη του σύνθετου ατομικού. Η αυλαία των αγώνων θα πέσει την Κυριακή (25/08) με τους τέσσερις επιμέρους τελικούς οργάνων.
 
Παρούσες στο Κλουζ θα είναι συνολικά 37 πρωταθλήτριες του ατομικού από 22 χώρες, συμπεριλαμβανομένων αρκετών μεγάλων ονομάτων του αθλήματος.
 
Το πρόγραμμα της διοργάνωσης, σε ώρες Ελλάδας, στα αγωνίσματα του ατομικού:
 
Παρασκευή 23 Αυγούστου
14:00 – 15:05: Ατομικό, 1ο σκέλος προκριματικού (στεφάνι, μπάλα) – Α’ Όμιλος (Μαρία Δερβίση)
15:25 – 16:40: Ατομικό, 1ο σκέλος προκριματικού (στεφάνι, μπάλα) – Β’ Όμιλος
17:00 – 18:10: Ατομικό, 1ο σκέλος προκριματικού (στεφάνι, μπάλα) – Γ’ Όμιλος
 
Σάββατο 24 Αυγούστου
14:00 – 15:10: Ατομικό, 2ο σκέλος προκριματικού (κορύνες, κορδέλα) – Γ’ Όμιλος
15:30 – 16:35: Ατομικό, 2ο σκέλος προκριματικού (κορύνες, κορδέλα) – Α’ Όμιλος (Μαρία Δερβίση)
16:55 – 18:10: Ατομικό, 2ο σκέλος προκριματικού (κορύνες, κορδέλα) – Β’ Όμιλος
 
Κυριακή 25 Αυγούστου
13:00 – 13:25: Ατομικό, τελικοί οργάνων: Στεφάνι
13:30 – 13:55: Ατομικό, τελικοί οργάνων: Μπάλα
14:50 – 15:15: Ατομικό, τελικοί οργάνων: Κορύνες
15:20 – 15:45: Ατομικό, τελικοί οργάνων: Κορδέλα
 

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες