Προβάδισμα ο Ολυμπιακός

Το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο των γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός ο οποιος επικράτησε επί της Βουλιαγμένης 9-5 στο «Πέτρος Καπαγέροφ». Αυτό ήταν το πρωτο ματς φέτος στο πρωτάθλημα που είχε νικητή.

του Άκη Ιωακείμογλου

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν πολύ πιο δυνατά τον αγώνα, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς την εστία της Διαμαντοπούλου. Οι παίκτριες της Βουλιγαμένης, στο πρώτο οκτάλεπτο δεν κατάφεραν να απειλήσουν, αντιθέτως δέχθηκαν τρία γκολ με αποτέλεσμα σχετικά γρήγορα ο Ολυμπιακός να πάρει προβάδισμα ασφαλείας.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Βουλιαγμένη έδειξε να αφυπνίζεται και με τη Χριστίνα Τσουκαλά σημείωσε το πρώτο της τέρμα, 7:06 πριν από τη λήξη της περιόδου κάνοντας το 3-1. Την απάντηση στο γκολ της Τσουκαλά, είχε η Μανωλιουδάκη η οποία στο 2:49 πριν από τη λήξη έδωσε και πάλι προβάδισμα τριων τερμάτων στην ομάδα του Χάρη Παυλίδη. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, η Μαργαρίτα Πλευρίτου διευρύνει το προβάδισμα του Ολυμπιακού, γραφοντας το 5-1 με σουτ από την περιφέρεια.
Με γκολ της Αλεξάνδρας Ασημάκη ξεκίνησε η τρίτη περίοδος και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +5 (6-1). Η αρχηγός των ερυθρόλευκων με εκπληκτικό σουτ έκανε το 7-1 για να απαντήσει η Βουλιαγμένη με γκολ των Χυδιριώτη, Ξενάκη για να μειώσει το σκορ στο 7-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος κατά την οποία ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια χαλάρωσης στην άμυνα, ενώ η Κούβδου ήταν πιο αποτελεσματική στις επιθέσεις των ερυθρόλευκων.
Στην τελευταία περίοδο η Βουλιαγμένη σκόραρε πρώτη με την Ξενάκη για να μειώσει στο -4 (8-4), αλλά η Μπιανκόνι απάντησε για τον Ολυμπιακό επαναφέροντας τη διαφορά στο +5. Ακολούθησαν από ένα γκολ από Μανωλιουδάκη και Τσουκαλά και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0. Ο επόμενος αγώνας, θα διεξαχθεί την Κυριακή στο κολυμβητήριο του Λαιμού.
Οκτάλεπτα 3-0, 2-1, 2-2, 2-2
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Πλευρίτου Ε. 2, Μπιανκόνι 2, Μανωλιουδάκη 3, Πλευρίτου Μ. 1, Ασημάκη 1.
Βουλιαγμένη (Δήμου) Τσουκαλά 2, Χυδιριώτη 1, Ξενάκη 2.