ΤΖΟΥΝΤΟ

Γκραν σλαμ Οσάκα: Πρόωρος αποκλεισμός για τους Έλληνες τζουντόκα

Σημερα ξεκίνησαν την προσπάθεια τους οι Τελτσίδου, Αζωίδης και Ντανατσίδης αλλά ηττήθηκαν και οι τρεις από τον πρώτο γύρο της αντίστοιχης κατηγορίας τους.

του Παναγιώτη Βότση

Η Ελισάβετ Τελτσίδου στα -70κ. μπορεί να είχε πάρει το προβάδισμα με βαζαάρι κόντρα στην Μαντίνα Ταϊμάζοβα από τη Ρωσία, όμως στη συνέχεια η αντίπαλος της κατάφερε να ρίξει την 24χρονη Ελληνίδα με ίπον και έτσι πήρε τη νίκη.

Ο Καναδός Κονσταντίν Γκαμπούν είναι αυτός που έβαλε τέλος στην πορεία του Γιώργου Αζωίδη στην κατηγορία των -73κ. Είχαν και οι δυο από ένα βαζαάρι όμως ο 21χρονος Καναδός πήρε τελικά τη νίκη και την πρόκριση με ίπον. Ο Καναδός που βρίσκεται στη θέση 90 της παγκόσμιας κατάταξης και είχε φτάσει μέχρι τη φάση των 16 στο παγκόσμιο, έφτασε μέχρι τους 16 της κατηγορίας και στην Οσάκα.

Τέλος, ο Αλέξης Ντανατσίδης ηττήθηκε στην κατηγορία των -81κ. από το Ρώσο Αμπάς Αζίζοφ με ίπον 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης, ενώ είχε τη νίκη στα χέρια του με βαζαάρι. Αύριο θα αγωνιστεί ο τελευταίος Έλληνας αθλητής, ο Θόδωρος Τσελίδης στα -90κ.

Όπως και την 1η μέρα, οι Ιάπωνες ήταν σαρωτικοί αφού από τις τέσσερις κατηγορίες μόνο δυο αναμετρήσεις μεταλλίων δεν είχαν Ιάπωνα ή Γιαπωνέζα μέσα. Πέρα από τα -70κ. όπου η Ολλανδη Κιμ Πόλινγκ πέρασε στον τελικό κόντρα στη Γιόκο Όνο, στις υπόλοιπες τρεις κατηγορίες ο τελικός είναι… ιαπωνικός εμφύλιος. Οι τελευταίες αναμετρήσεις είναι ακόμα σε εξέλιξη όποτε θα ακολουθήσουν περισσότερες λεπτομέρειες.