ΠΑΛΗ

Πρωταθλητής Σουηδίας ο Κεσσίδης

Ο Λαοκράτης Κεσσίδης που αγωνίζεται για τα ελληνικά χρώματα αναδείχθηκε πρωταθλητής Σουηδίας στα 130κ. και η ομάδα του ήταν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά πρώτη στη βαθμολογία.

του Παναγιώτη Βότση

Ο αθλητής του ΠΑΟΚ έχει ιδρύσει τη δική του ομάδα στη Σκανδιναβική χώρα εδώ και τρία χρόνια, την AIK Brottning, και έχει καταγράψει ήδη σημαντική πορεία. Στο εθνικό πρωτάθλημα ομάδων της χώρας που έγινε στο Μάλμε πριν από λίγες ημέρες ο Κεσσίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία των 130κ. ελληνορωμαϊκής και η ομάδα του ήταν πρώτη στη βαθμολογία με 4 χρυσά, 3 αργυρά και 1 χάλκινο. Λίγους μήνες πριν, στα τέλη Νοέμβρη, είχαν καταφέρει ως ομάδα το ίδιο και στο εθνικό πρωτάθλημα του 2019. Ο Κεσσίδης τον Ιανουάριο πήρε την 3η θέση στα 97κ. ελληνορωμαϊκής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στο Βύρωνα. Ως εκ τούτου δε θα συμμετάσχει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Φεβρουαρίου, εκεί όπου θα μας εκπροσωπήσει ο δευτεραθλητής Ελλάδας, Ανέστης Ζαρίφης.

Θυμίζουμε ότι ο μικρός αδερφός του Κεσσίδη, ο Άλεξ, που αγωνίζεται γα τη Σουηδία είχε πάρει το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Σεπτεμβρίου και έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Τα δύο αδέρφια έχουν μεγαλώσει στη Σουηδία και έχουν Σουηδή μητέρα και Έλληνα πατέρα, ο οποίος μαζί με τον παππού τους τους μύησε στον κόσμο της πάλης.