ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ η Αναστασιάδου

Με μεγάλη κούρσα από τα πρώτα μέτρα μέχρι και τα 2χλμ η Ευαγγελία Αναστασιάδου τερμάτισε πρώτη στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών.

φωτογραφία: Γιοσιχίρο Νομούρα

Η 18χρονη στην πρώτη της χρονιά στην κατηγορία Κ23 πέτυχε μία τεράστια διάκριση. Ξεκίνησε από την εκκίνηση πολύ δυνατά, πήρε προβάδισμα και κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος, παρότι ήταν η πιο μικρή της κούρσας του τελικού. Η προπόνηση στην Ολυμπιακή ομάδα μαζί με την Αννέτα Κυρίδου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών φαίνεται να απέδωσε για την Καστοριανή κωπηλάτρια. Από την 6η θέση στον περσινό τελικό στα Ιωάννινα μέχρι τον τίτλο στο Ντούισμπουργκ φαίνεται ότι δούλεψε σκληρά και συστηματικά. Μεγάλη επιτυχία για την ίδια και για την ελληνική κωπηλασία.