Πρώτες νίκες για ΝΟΒ και Ολυμπιακό στην τρίτη φάση

Η Βουλιαγμένη και ο Ολυμπιακός σημείωσαν τις πρώτες νίκες της τρίτης φάσης στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 γυναικών, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου.

Η ομάδα του Αλεξίας Καμμένου παρ ‘ότι έμεινε πίσω στο σκορ στην αρχή του αγώνα (0-2) ανέβασε ρυθμό στα επόμενα οκτάλεπτα και αφού έκανε το 6-6 στο τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με φόρα την τέταρτη περίοδο για να διαμορφώσει το επιμέρους σκορ 6-2 υπέρ της και να λήξει ο αγώνες σε 11-8. Με αυτή τη νίκη, η Βουλιαγμένη παίρνει 3 βαθμούς και φτάνει στους 6 (ξεκίνησε με 3) και παραμένει στη δεύτερη θέση.
Οκτάλεπτα: 0-2, 2-3, 3-1, 6-2
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά, Ελληνιάδη 3, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 3, Κολοβού 1, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου, Κοντονή 3, Ρακιντζή, Τσιμάρα, Μαυρωτά.
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Κοβάτσεβιτς Ν., Μαυρωτά 2, Παναγιότι, Τριχά 5, Πάτερου, Τορνάρου 1, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Παπαναστασίου, Κάσσαρη, Νιαρχάκου, Κοτσάφτη, Ρουσσάκη, Κοβάτσεβιτς Α.

Εύκολα ο Ολυμπιακός
Οι παίκτριες του Παυλίδη αντιμετώπισαν τον Εθνικό στο Παπαστράτειο και πήραν προβάδισμα ενός γκολ στην πρώτη περίοδο (επιμέρους σκορ 3-2) ενώ μετά τα τρία πρώτα οκτάλεπτα προηγήθηκαν με 8-5. Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι ερυθρόλευκες εξασφάλισαν τη νίκη με τελικό σκορ 11-5 για να σημειώσουν την πρώτη νίκη τους στον πρώτο όμιλο και να πάρουν τρεις βαθμούς για να φτάσουν στους 9 (ξεκίνησαν με 6).
Οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 3-2, 3-0
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 3, Μπενέκου 2, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Δούλη, Πλευρίτου Β. 3, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Φουντωτού, Σιούτη, Χαλδαίου, Δουρέκα.
Εθνικός Πειραιά (Κωνσταντίνος Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Μπέρικου, Τζελέπη, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη 1, Πέττα, Κούμπρα 3, Ρουμελιώτη, Χάουτον 1, Πουλοπούλου, Αναγνώστου, Γκοτζιά.