Ξεκινά από αύριο, 26/6, η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης ανδρών και γυναικών στις κατηγορίες Α1 και Β, με τις γυναίκες να δίνουν τον πρώτο εγχώριο αγώνα μετά από σχεδόν 4 μήνες.
Τα πρωταθλήματα συνεχίζουν από το σημείο που διακόπηκαν λόγω της πανδημίας και ακολουθώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα βάσει του πρωτοκόλλου οι παίκτριες και οι παίκτες του πόλο θα μπουν ξανά στις πισίνες για επίσημους αγώνες. Η δράση ξεκινά με τον αγώνα Εθνικός – Βουλιαγμένη στο Παπαστράτειο, αύριο στις 19:30.
Α’ Εθνική γυναικών
Παρασκευή, 26/6 – 2η αγωνιστική
Εθνικό Πειραιά 19:30 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Ηλίας Δαμιανάκης, Μιχάλης Μπιράκης)
«Αντώνης Δημητρόπουλος», ΑΝΟΓ 21:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κουρτίδης, Ναταλία Μαρκοπούλου
Ρεπό: Νηρέας Χαλανδρίου
Κυριακή, 28/6 – 3η αγωνιστική
Εθνικό Πειραιά 11:00 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Σταυρίδης, Νίκος Μπουδραμής)
Λαιμός, ΝΟΒ 21:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιώργος Πολυχρονόπουλος, Μαρία Δασκαλοπούλου)
Ρεπό: Ολυμπιακός
Τρίτη, 30/6 – 4η αγωνιστική
Εθνικό Πειραιά 19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Γιώργος Σταυρίδης, Γιώργος Κραβαρίτης)
«Αντώνης Δημητρόπουλος» 21:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Μανώλης Παϊρακταρίδης, Γιώργος Θωμάς)
Ρεπό: Εθνικός
-Η 5η αγωνιστική στις 2/7 και ο Τελικός των πλέι οφ 4, 5 και (αν χρειαστεί) 7 Ιουλίου.
Βαθμολογία ομίλου:
- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9
- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6
- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 2
- ΕΘΝΙΚΟΣ 1
- ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. 0
Σημείωση: Εκκρεμεί απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΑΝΟΓ – ΕΘΝΙΚΟΣ (Β’ Φάση)
Α1 Εθνική ανδρών
19η αγωνιστική
Σάββατο, 27/6
Δημοτικό Παλαιού Φαλήρου 15:00 ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΥΔΡΑϊΚΟΣ (Μιχάλης Μπιράκης, Χρήστος Κουρτίδης)
Εθνικό Πειραιά 18:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Γιώργος Σταυρίδης, Γιώργος Πολυχρονόπουλος)
Δημοτικό Γουδή 20:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Νίκος Μπουδραμής, Ναταλία Μαρκοπούλου)
Δευτέρα, 29/6
Δημοτικό Γουδή 20:00 ΠΑΟΚ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Μπουδραμής, Ανδρέας Κατσώνης)
Δημοτικό Νέας Σμύρνης 20:30 ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Κραβαρίτης, Μαρία Δασκαλοπούλου)
-Δεν γίνεται το παιχνίδι ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΕΘΝΙΚΟΣ (0-5 ά.α), μετά τη δήλωση του πρώτου (μηδενισμός και μείον ένας βαθμός) ότι δεν θα αγωνιστεί στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.
18η αγωνιστική
Τρίτη, 30/6
Δημοτικό Παλαιού Φαλήρου 19:30 ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΠΑΟΚ (Ηλίας Δαμιανάκης, Στέλιος Μικεδάκης)
Βαθμολογία
Θέση | Ομάδα | Αγώνες | Γκολ | Βαθμοί |
1 | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | 18 | 310-105 | 52 |
2 | ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ | 18 | 222-123 | 47 |
3 | ΥΔΡΑΪΚΟΣ | 18 | 208-173 | 41 |
4 | ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | 18 | 198-150 | 40 |
5 | ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ | 18 | 136-169 | 26 |
6 | ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ | 18 | 144-175 | 24 |
7 | ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ | 17 | 165-171 | 24 |
8 | ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | 18 | 150-157 | 20 |
9 | ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ | 18 | 158-220 | 15 |
10 | ΠΑΟΚ | 17 | 143-180 | 12 |
11 | ΝΟ ΧΙΟΥ | 18 | 118-211 | 9 |
12 | ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | 18 | 132-250 | 6 |
Επόμενη αγωνιστική (1/7): Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, Υδραϊκός – Παναθηναϊκός, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου, Εθνικός – Ολυμπιακός, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΠΑΟΚ.