ΤΡΕΞΙΜΟ

Ρεκόρ τερματίσαντων

Ως τον πιο επιτυχημένο μαραθώνιο που έγινε ποτέ στο Λονδίνο, χαρακτήρισαν τον φετινό οι Βρετανοί και αυτό γιατί υπήρξε ρεκόρ στον αριθμό των δρομέων που ολοκλήρωσαν τον αγώνα.

του Σούλη Μέζου

Το εκπληκτικό νούμερο των 37.675 δρομεών που πέρασαν τη γραμμή τερματισμού είναι περίπου 1000 περισσότεροι από ότι πέρσι, ενώ καταγράφηκαν και τρία παγκόσμια ρεκόρ σε διάφορες κατηγορίες, μαζί με έξι ρεκόρ αγώνων. Την παράσταση από τους 37.675 έκλεψε η Πόλα Ράντκλιφ στον αποχαιρετιστήριο της αγώνα. Μεταξύ των τερματίσαντων που σημείωσαν εξαιρετικές για τα δικά τους δεδομένα επιδόσεις, ήταν ο ποδηλάτης Κρις Νιούτον που ολοκλήρωσε σε 2:39.27, ενώ ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής της φόρμουλα ένα Τζένσον Μπάτον (φωτογραφία) τερμάτισε σε 2:52.30. Διασημότητες υπήρχαν και στον μαραθώνιο του Λονδίνου, τρέχοντας ωστόσο την απόσταση των 42.195μ. καθώς δεν υπάρχουν 3χλμ ή 5χλμ. Εντυπωσιακό χρόνο σημείωσε το πρώην σούπερ μόντελ και σύζυγος του ηθοποιού Έντουαρντ Μπερνς, η Κρίστι Τέρλινγκτον η οποία τερμάτισε σε 3:46.45.