STORY

Repeat για τους Σέρβους

Στην κορυφή της Ευρώπης παρέμεινε η Σερβία, που μετά το Αϊντχόφεν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στη Βουδαπέστη με τον πιο εμφατικό τρόπο. Το εντυπωσιακό 12-7 επί της Ουγγαρίας μέσα στο «σπίτι» της δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για τους πρωταθλητές Ευρώπης Σέρβους.

του Άκη Ιωακείμογλου

Από το πρώτο ημίχρονο κιόλας η Σερβία είχε μία σημαντική διαφορά πέντε γκολ (2-7), η Ουγγαρία προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας με το τέλος του τρίτου οκταλέπτου σε 6-9, ωστόσο οι Σέρβοι της έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα στην τελευταία περίοδο, όπου με ένα σερί 0-3 προηγήθηκαν με έξι γκολ (6-12), για να μειώσουν οι Μαγυάροι εφτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 12-7.
Τα οκτάλεπτα 1-3, 1-4, 4-2, 1-3
Ουγγαρία Βάμος 3, Έρντελι 1, Σίβος 1, Ρ. Βάργκα 1, Αντ. Βάργκα 1
Σερβία Γκόκιτς 3, Μάντις 2, Φιλίποβιτς 2, Τσουκ 1, Πιέτλοβιτς 1, Άλεξιτς 1, Ράτζεν 1, Πρλαΐνοβιτς 1

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία, που νίκησε στον μικρό τελικό το Μαυροβούνιο με 11-9. Το Μαυροβούνιο είχε το προβάδισμα στα πρώτα 13 λεπτά του παιχνιδιού, ωστόσο από το 5.39 πριν τη λήξη του ημιχρόνου μέχρι 2.41 πριν το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου η «σκουάντρα ατζούρα» έκανε μια αντεπίθεση διαρκείας και το εις βάρος της 3-5 το έκανε 8-6. Οι δύο ομάδες μπήκαν πάντως ισόπαλες με 8-8 στο τελευταίο οκτάλεπτο. Ισοπαλία 9-9 είχαμε μέχρι τα 4.33 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ένα γκολ του Αϊκάρντι σε εκείνο το σημείο, ένα δοκάρι του Νίκολα Γιάνοβιτς και ένα ακόμα γκολ από τον Τζιορτζέτι με πέναλτι 3.26 πριν το τέλος διαμόρφωσαν το τελικό 11-9.
Τα οκτάλεπτα 1-3, 5-3, 2-2, 2-1