ΤΕΝΙΣ

Ρολάν Γκαρός: Σαρωτικός Τσιτσιπάς, πέρασε στα προημιτελικά

Για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί στην προημιτελική φάση του Ρολάν Γκαρός.

Ο 22χρονος Έλληνας νίκησε πριν από λίγο τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ 3-0 και βρίσκεται πλέον στους οκτώ του γαλλικού γκραν σλαμ. Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ 6-3 σχετικά εύκολα και ζορίστηκε στο δεύτερο κερδιζοντας το τάι μπρεικ για να πάρει το σετ 7-6 και να κάνει το 2-0.
Στο τρίτο σετ, ο Έλληνας τενίστας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με τον Ντιμιτρόφ, μάλλον να… παρατά τον αγώνα. Το σετ ολοκληρώθηκε 6-2 με το συνολικό χρόνο της αναμέτρησης να φτάνει τις δύο ώρες και 26 λεπτά.
Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Αντρέι Ρούμπλεφ που κέρδισε νωρίτερα τον Μάρτον Φούξοβιτς 3-1 (6-7, 7-5, 6-4, 7-6) σε τρεις ώρες και 54 λεπτά.
Τσιτσιπάς και Ρούμπλεφ έχουν βρεθεί αντίπαλοι τρεις φορές, με τον Ρώσο να επικρατεί στις δύο. Τελευταία φορά στον τελικό του Αμβούργου πριν το φετινό Ρολάν Γκαρός, όπου ο Ρούμπλεφ νίκησε 2-1.